Спадът отслабва, националните пакети с икономически стимули започват да дават резултат, заяви милиардерът инвеститор Джордж Сорос в интервю за германския вестник „Франфуртер алгемайне цайтунг" (faz.net).
"Азия първа ще намери изход от кризата, но Америка не изостава. Китай ще измести САЩ и ще се превърне в двигател на световния икономически растеж", предрича инвестиционният гуру, който направи милиарди от търговия с валута и чиито прогнози се следят с голям интерес.Американската икономика все още е по-голяма от китайската. Въпреки това Китай ще допринася все повече за световния икономически растеж. Центърът на световната икономическа мощ ще се пренасочи от Америка към Китай, заявява Сорос.
Милиардерът вярва, че колапсът на финансовата система е бил избегнат и икономическият спад вече е преустановен. "Очаквам възстановяването да компенсира половината от спада, след което ще настъпи стагнация", предрича Сорос, цитиран от информационните агенции.
Известният филантроп не очаква доларът да продължи да поевтинява съществено спрямо еврото, дори напротив. Той е убеден, че 16-годишната еврозона ще преживее кризата, въпреки структурните си слабости.
Според Сорос членството в еврозоната е било голямо предимство за икономически слабите държави по време на кризата. Но Германия, най-голямата европейска икономика, трябва да направи повече, за да извади региона от икономическия спад.
Световната икономика ще започне да се възстановява от кризата през 2010 г., смята Джордж Сорос.
Той е противник на наливането на пари в банковата система, тъй като средствата не се използват за дългосрочно кредитиране. По негово мнение, световната икономика ще започне да се съвзема от хаоса, в който се намира понастоящем - но процесът ще започне най-рано през 2010 г.
Финансистът, също така, се опасява, че щатският долар може да загуби статута си на световна резервна валута. "В дългосрочна перспектива преходът към световна разменна монетна единица, различна от долара, може да е от полза", казва Сорос.
"Досегашната система на свръхдефицит, която позволяваше на САЩ да харчи повече, отколкото заработва, определено трябва да бъде реформирана", твърди той.
В края на миналата седмица Сорос направи прогнози за бившите съветски републики и като цяло - за новите членове на ЕС. Той смята, че заради плачевното си икономическо състояние напълно е възможно Украйна да банкрутира.
За разлика от Киев, пред новите членове на ЕС стои опцията "еврозона", от която те трябва да побързат да се възползват. Въвеждането на еврото в тези страни, според Сорос, е гаранция срещу банкрут. Други проблемни икономики, според Сорос, са на прибалтийските републики - Литва, Латвия, Естония.