Румъния е успяла да привлече миналата година преки чуждестранни инвестиции в размер от над девет милиарда евро, пише днес вестник "Гъндул" в материал под заглавие "Въпреки кризата Румъния бие България и Унгария по чуждестранни инвестиции".
"Гъндул" отбелязва, че България е успяла да привлече миналата година около 5,4 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции, а Унгария - само 500 милиона евро.
"Не желаем да коментираме възможностите на държавите, които са ни конкурентки в региона и затова сме оставили цифрите да говорят", казва директорът на агенцията за чуждестранни инвестиции в Румъния Сорин Василеску.
Световната криза ще намали тази година чуждите инвестиции в Румъния наполовина, но въпреки това румънската агенция твърди, че страната продължава да е атрактивна, най-вече в сектори като автоиндустрията, енергетиката, информационните технологии и инфраструктурата. Сигналите от инвеститорите са доста обнадеждаващи, смятат от
агенцията.
"Мнозинството от инвеститорите, с които агенцията е водила разговори от началото на годината във връзка с осъществяването на проекти в Румъния, не са изгубили интереса си
към нашата страна. От януари 2009 г. агенцията осъществява мониторинг върху 12 инвестиционни проекта в начален етап на стойност 719 млн. евро и разкриващи 3015 нови работни места", заяви Сорин Василеску.
Той уточни, че инвеститорите не са променили твърде много първоначалните си планове, след като стана ясно, че Румъния ще сключи споразумение за заем с Международния валутен фонд.
През януари 2009 г. Румъния е привлякла преки чуждестранни инвестиции в размер на 912 млн. евро, което е с 51,2% повече спрямо същия месец на миналата година. През януари 2009 г. дефицитът по текущата сметка бе изцяло финансиран от преките чуждестранни инвестиции, отбелязва "Гъндул".
Вестникът е изброил кои са предимствата на Румъния за привличане на чуждестранни инвестиции. Сред тях са, че страната е с втория по големина пазар в Централна Европа след Полша, стабилният икономически растеж в последните години (над 6% средно), плоският данък от 16%, както и относително добре квалифицираната работна ръка и ниската цена на труда.