Г убернаторът на Калифорния Арнолд Шварценегер обяви извънредно положение заради продължаващата трета година суша.
Недостатъчните валежи през последните три години са намалили нивото на водата в естествените и изкуствените резервоари на територията на щата до най-ниската стойност от 1992 г. насам.
Това е нанесло щети на икономиката и околната среда на стойност 3 млрд. долара. 95 хил. души са загубили работните си места.
"Тази криза е сериозна колкото земетресение или горски пожари. Тя оказва унищожително влияние на щата и прави настоящите ни действия абсолютно необходими. Водоснабдителната ни система е предвидена за 18 млн. души, а жителите на Калифорния сега са 38 млн. Трябва да я модернизираме", подчертал Шварценегер пред журналисти.
Фермерите са най-засегнати от сушата, Калифорния е най-големият производител на храна и земеделски продукти в САЩ. Липсата на дъжд принуди стопаните да прекратят обработването на големи площи земя, много земеделски работници останаха без работа.
През март се предвижда да бъде прекъснато подаването на вода за напояване към няколко хиляди ферми на територията на щата.
В градовете също се въвеждат строги мерки за икономия на вода. В най-големия град в Калифорния, Лос Анджелис, където са регистрирани 3,8 млн. жилища и предприятия, от 1 май се въвежда норма за изразходване на вода. За количества над нормата ще се плащат наказателни такси.
За последен път такива ограничения в Лос Анджелис бяха в сила преди 18 години.