Президентът на САЩ Барак Обама одобри изпращането на 17 хиляди войници допълнително в Афганистан, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.
Решението бе предадено на Пентагона в понеделник, а нарежданията бяха подписани след това, заяви пред журналисти говорителят на Белия дом Робърт Гибс.
Увеличаването на броя на войниците в Афганистан е необходимо за стабилизиране на влошилата се ситуация в страната, която не бе получила необходимото стратегическо внимание, директиви и спешно необходите за ресурси, се казва в писмено изявление на Обама.
Той заяви още, че за справяне с талибаните и войната в Афганистан е нужна цялостна стратегия, която включва дипломация и развитие.
Планира се в идните шест месеца в Афганистан да бъдат изпратени осем хиляди морски пехотинци и девет хиляди военнослужещи в състава на армейски подразделения, информира Асошиейтед прес, като се позовава на неназовани източници.
Допълнителните сили ще бъдат изпратени в Южен Афганистан, където има недостиг на американски войници и военнослужещи от НАТО, заради което талибаните често извършват нападения, посочва Ройтерс.
Нормализирането на ситуацията в Афганистан е една от приоритетните задачи на новата администрация на САЩ.
По време на предизборната си кампания Барак Обама неколкократно заяви, че администрацията на Джордж Буш не отделя достатъчно внимание на ситуацията в Афганистан, концентрирайки се основно върху Ирак.
САЩ имат 36 хил. военни в Афганистан. Пентагонът възнамерява да изпрати общо до 30 хил. допълнителни военни в Афганистан в идните между 12 и 18 месеца.
И демократите, и републиканците приветстваха решението на Обама. Бившият кандидат-президент, републиканецът Джон Маккейн, окачестви ситуацията в Афганистан като "ужасна". Той обаче призова президента да представи ясна стратегия за Афганистан.
Маккейн посочи, че все още не съществува "интегриран гражданско-военен план" за тази война - повече от седем години след началото на военната операция.
Обама ще вземе решение за изтеглянето на американските войници от Ирак в идните седмици, съобщи високопоставен представител на американската администрация, цитиран от световните агенции.
Активно работим с иракските представители и очакваме решение за изтеглянето на войските да бъде взето не в рамките на дни или месеци, а в рамките на седмици, каза представителят.
По време на кандидат-президентската си кампания Обама обеща да изтегли американските войски до 16 месеца. Командващият силите на САЩ в Ирак генерал Реймънд Одиерно обаче препоръчва по-бавно темпо на изтегляне от страната.
Военните съветници на Обама предложиха няколко варианта за изтегляне на войските на САЩ от Ирак със срокове от 16 месеца, както той бе обещал по време на предизборната си кампания, до 23 месеца.