Н ад сто души бяха убити и близо 300 бяха ранени при серия от координирани нападения, извършени от тежко въоръжени нападатели в десетина хотели, ресторанти, болници и железопътна гара във финансовата столица на Индия Мумбай.

Голяма част от сградата на емблематичния за Мумбай петзвезден хотел "Тадж махал" гори.

Терористите взели за заложници неизвестен засега брой чужденци.

Индийските сили за сигурност продължават опитите си да освободят заложниците и да възстановят контрол върху завзетите от терористите здания.

По данни на полицията в Мумбай нападателите са индийски мюсюлмани. Най-малко осем от тях били убити при престрелки с полицията и специалните
части за борба с тероризма.

Ожесточени престрелки имало тази сутрин около здание, в което се намира представителството на ултраортодоксалното еврейско движение "Чабад Лубавич".

Предполага се, че равинът, който ръководи представителството, и
семейството му, са взети за заложници.

Нападенията започнаха вчера около 21.30 часа местно време. Отговорност за терористичния акт пое неизвестна досега

ислямистка групировка, наречена "Муджахидини от Декан".

Декан е район в Южна Индия. Аналитици, цитирани от Ройтерс, предполагат, че групата е клон на "Индийски муджахидини", произлязла от забраненото Студентско ислямско движение на Индия, обвинявано от местните власти за
почти всеки голям терористичен акт в страната.

Един от нападателите в хотел "Оберой" заяви по индийски телевизионен канал, че седем нападатели държат заложници в луксозния комплекс.

"Ние искаме всички муджахидини в Индия да бъдат освободени от затвора и чак тогава ще пуснем заложниците. Освободете всички муджахидини, мюсюлманите, живеещи в Индия, не трябва да бъдат затваряни", казал той.

Очевидци заявиха, че нападателите в Мумбай са южноазиатци, говорещи хинду или урду, което показва, че принадлежат към индийска, а не към чуждестранна група, посочват агенциите.

Финансовите пазари в Индия прекратиха дейността си

и ще останат затворени за неопределено време.

Групите въоръжени мъже нахлуха снощи в луксозни хотели, популярен ресторант, болници и оживена гара. Полицията е установила, че нападателите са проникнали в града откъм морето с лодки. Те имали у себе си взривни устройства и автомати.

Във фоайето на хотел "Тадж махал" нахлули няколко терористи. Отначало поискали от регистраторите да им съобщят номерата на стаите, където са
отседнали западни туристи. После влезнали в ресторанта, откъдето отвели около 15 клиенти към горните етажи.

Предполага се, че повечето от заложниците са чуждестранни туристи. По-късно в хотела прогърмяха експлозии и той бе обхванат от пожар, който е унищожил по-голямата част от горните етажи.

В момента хотелът е обкръжен от силите за сигурност. Проникнали в него командоси се опитват да започнат щурм за обезвреждане на нападателите. Около сградата са заели позиции снайперисти.

Засега не се знае какво е положението в другия луксозен хотел - "Оберой-Трайдънт", където снощи е имало само една експлозия. Съобщава се, че вътре са проникнали елитни армейски части.

След полунощ се появиха информации за нападение срещу болницата "Кама", за взривяване на бензинови колонки и други инциденти.

При нападенията в един от хотелите е бил ранен унгарски гражданин, който се намирал там заедно с делегация от Европарламента.

Шефът на полицейските сили за борба с тероризма в Мумбай - Хемант Каркаре е убит при нападенията.

Най-големият делови център на Индия Мумбай - бивш Бомбай, не за първи път е сцена на терористични актове. През март 1993 г. бойци на радикални ислямистки групировки извършиха серия от атентати, при които загинаха 257 души.

През юли 2006 г. при бомбени експлозии в градски влакове бяха убити над 180 души и стотици бяха ранени.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна обяви условието си за преговори с Русия

Украйна обяви условието си за преговори с Русия

Свят Преди 3 минути

Руският външен министър Лавров проведе телефонен разговор с държавния секретар на САЩ Марко Рубио

Великобритания обвини братята Тейт в изнасилване

Великобритания обвини братята Тейт в изнасилване

Свят Преди 1 час

Обвиненията са били разрешени от Кралската прокуратура през януари 2024 г., но са разкрити едва сега

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Свят Преди 5 часа

Израелските медии съобщиха, че Синуар е бил мишена на израелски въздушни удари

20 години затвор за хирурга, изнасилил поне 299 деца

20 години затвор за хирурга, изнасилил поне 299 деца

Свят Преди 5 часа

Ле Скуарнек няма да може да поиска условно освобождаване, докато не изтекат две трети от присъдата

Мъжете харчат милиони в OnlyFans, но не за голота – причината може да ви изненада

Мъжете харчат милиони в OnlyFans, но не за голота – причината може да ви изненада

Любопитно Преди 6 часа

Гладни за внимание, а не за еротика, мъже харчат колосални суми за любимите си модели в OnlyFans, но не за неприлично съдържание

<p>Взриви се ракета на компания на Илон Мъск</p>

Взриви се ракета на космическата компания на Илон Мъск

Свят Преди 6 часа

Въпреки това, от „Спейс Екс“ не определят инцидента като провал

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Любопитно Преди 6 часа

Това непокорство дори се пренесе и върху някои от най-видимите публични личности в света

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Свят Преди 6 часа

Брюксел обяви стратегия за инвестиции в модернизация на инфраструктурата за военни цели

<p>От хищник до реквизит за TikTok</p>

От хищник до реквизит за TikTok: Лъвовете - новият статус символ в Тайланд

Свят Преди 6 часа

„Някои хора купуват лъв и след това не могат да се справят с него“

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

България Преди 6 часа

Изменя се също и разпоредбата за деянието „изтезание“

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

България Преди 7 часа

Доверието на българите в ЕС е 53% - с един процент повече от средното

,

Защо САЩ спират да издават визи за студенти, обмен и au pair

Свят Преди 7 часа

САЩ преустановяват процедурите за прием на чуждестранни студенти до второ нареждане

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

България Преди 7 часа

Това съобщиха от ВКС, където вчера магистратите заседаваха по делото

<p>Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки</p>

Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки, защитен вид в ЕС

Свят Преди 7 часа

"Защо? Защото месото от мечка е годно за ядене“

Пламен Тончев бе избран за ръководител на Комисията по досиетата

Пламен Тончев бе избран за ръководител на Комисията по досиетата

България Преди 7 часа

Сега Пламен Тончев ще трябва да освободи поста на председател на ДАНС

<p>&quot;Махай се, загубеняк&quot;- какво казва&nbsp;Брижит Макрон, след като блъска съпруга си</p>

"Махай се, загубеняк": Какво каза Брижит Макрон, след като блъсна съпруга си, според четец по устните

Любопитно Преди 8 часа

Четец по устни разкрива какво е казала съпругата на френския президент Еманюел Макрон, Брижит, секунди след като го блъсна в лицето