И зследването предупреждава, че ако сегашният неконтролируем риболов продължи, световните рибни запаси ще претърпят крах до 2048 г.
Според други учени спадът в популациите не е толкова значителен, но въпреки това всички са съгласни, че на повечето места твърде много лодки преследват твърде малко риба.
Близо 1/3 от световните рибни популации се експлоатират прекомерно, като най-тежко засегнат е Атлантическият океан.
Само в малко на брой изолирани зони на Атлантическия и Тихия океан се наблюдава възстановяване на някои почти изчерпани рибни популации.
"Нашънъл джеографик" предоставя задълбочен поглед върху проблема, като насочва вниманието към изчерпването на забележителния тунец, който се цени заради сочното му месо, идеално за приготвяне на суши.
През последното десетилетие мрежа от европейски, северноафрикански и японски компании реализират огромни печалби с крупен лов на тунец в Средиземно море и изтощават запасите до крайност, а властите не предприемат почти нищо, за да спрат унищожаването на рибата.
Ситуацията се влошава от силно увеличения смъртоносен капацитет на новите технологии за риболов, нехайното управление на рибните запаси, както и безразличието на потребителите към съдбата на рибата, която купуват.
Списанието разглежда и мерките, необходими за възстановяването на световните рибни запаси, вкл. създаването на повече морски резервати, в които риболовът да е силно ограничен или напълно забранен, определянето на строги квоти за риболов и стриктното им съблюдаване, както и намаляването на броя на риболовните кораби.
Световни факти за рибата:
* Всяка година в моретата и океаните се ловят близо 100 млн. тона риба. Само в 0,01% от Световния океан риболовът е забранен.
* Уловът на тунец в Средиземно море за нуждите на световния пазар на суши превишава четири пъти допустимите нива. В Тихия океан, където от 1950 г. насам са били уловени над 50 млн. тона тунец и други хищни видове, видът южен тунец вече е почти изчезнал.
* Около 40 млн. акули биват убивани всяка година. Докато те са още живи, ловците режат перките им за приготвянето на супа и после ги оставят да потънат на дъното, където загиват. В Средиземно море 12 вида акули вече се смятат за изчезнали.
* Северозападната част на Тихия океан е една от най-продуктивните риболовни зони в света с годишен улов от 20 до 24 млн. тона. Въпреки това, от 1998 г. насам уловът на риба в този регион е започнал да спада с около 3% годишно.
* Световната търговия с жива рифова риба, с която се снабдяват основно ресторантите, може да реализира над 1 млрд. долара годишни печалби и много морски видове биват улавяни с помощта на цианид или капани. Използването на динамит за убиване на рифова риба допълнително увеличава жертвите на търговията с живи екземпляри.
* Средната консумация на риба, ракообразни и мекотели в света се равнява на 16,5 кг на глава от населението. През 2002 г. около 76% от световния улов на риба е бил използван за директна консумация.
* По западноафриканското крайбрежие слабо контролирани местни и чуждестранни риболовни флотилии унищожават рибните запаси в богатите води на континенталния шелф и лишават рибарите от Сенегал, Гана, Гвинея, Ангола и други страни от основния източник на протеини за тях и семействата им. Около 1 млрд. души по целия свят разчитат на рибата като основен източник на животински протеини.
* Япония е най-големият вносител на риба в света - с дял от 18%, следвана от САЩ със 17%. ЕС е най-големият световен пазар на риба и внася 40% от общото количество.
* През 2002 г. броят на хората, препитаващи се предимно с риболов и аквакултури, е бил около 38 млн. 85% от работниците в областта на риболова и аквакултурите са азиатци, като на Китай се пада 1/3 от общия дял.
* Над 70% от морските дарове, консумирани в САЩ, са внос, като поне 40% от тях идват от ферми.
* Траленето е причина за 50% от страничния улов, но делът на рибата, доставяна на сушата от траулери, е само 22%. Траулерите за тропически скариди са с най-голям процент "брак" - над 27% от общото количество страничен улов. Ненужният улов при обикновените скариди се равнява на 62%.
* Риболовът с парагади също унищожава морските ресурси. Въжетата с окачени на тях хиляди куки със стръв се простират на километри и често стават причина за нежеланата смърт на акули, както и на стотици хиляди морски костенурки, морски бозайници и птици годишно. При риболова с парагади страничният улов се равнява на близо 30% от общия.