Какво го чака бъдещото правителство на Ирак
Източник: ЕПА/БГНЕС
0
Гс суването в изборите на 7 март ще бъде изпитание за младата и слаба демокрация на Ирак, нейната способност да обезпечи сигурност и перспективите за помирение между враждуващите фракции след години на насилие.

Следващото правителство е изправено пред множество сложни проблеми, които на моменти парализираха предишната администрация, забавиха приемането на жизненоважни закони и повишиха напрежението, въпреки че предизвиканите от нахлуването на САЩ междуобщностни кръвопролития стихват.

Ето някои от основните проблеми пред бъдещия иракски кабинет:

КЮРДСКО-АРАБСКИ ВРЪЗКИ

Арабското мнозинство и кюрдското малцинство в Ирак водят отдавнашни, ожесточени спорове за земи, нефт и конституционни права, които заплашват да преминат в насилие и които биха могли да разпалят следващия голям конфликт в Ирак, както се опасяват американски официални представители.

Следващото правителство ще трябва да намери решение за оспорвания град Киркук, който произвежда нефт и който кюрдите считат за родина на своите предци и искат да включат в своя до голяма степен автономен регион Кюрдистан в Северен Ирак.

Арабите и етническите туркмени са разтревожени от перспективата да бъдат управлявани от кюрди, които имат много приятели в западните столици след години на успешно лобиране и разрастващи се бизнес отношения, включително в нефтения бранш.

За октомври е насрочено първото от 23 години насам всеобщо преброяване на населението в Ирак, което ще налее вода в мелницата или на кюрдите, или на арабите в спора им за контрол над Киркук.

Други оспорвани райони граничат с разкъсвания от насилие град Мосул, където достигналото мъртва точка противопоставяне между местните кюрдски и арабски политици е причина за вакуум в сигурността, от който се е възползвала "Ал Кайда".

Там тя все още е действаща въпреки операциите срещу нея на други места в Ирак. Кюрдистанското регионално правителство (КРП) се кара с Багдад и относно законността на договорите, които КРП сключи самостоятелно с чуждестранни нефтени фирми, спор, който причини спирането на износа на нефт от Кюрдистан миналата година.

Във връзка с този проблем има известно разведряване, като от министерството на петрола казват, че очакват износът скоро да се възобнови. Дори и така, въпросът кой ще плаща на фирмите, разработващи кюрдските нефтени находища, вероятно ще бъде наследен от следващото правителство.

НЕФТ

Подобно на споровете за нефт с иракските кюрди, отношението на следващото правителство към договорите за милиарди долари, сключени с чуждестранни петролни фирми, ще бъде внимателно наблюдавано.

Начинът, по който Ирак се отнася към своите задължения по сделките, ще бъде силен сигнал за чуждите инвеститори, които са нервни заради липсата на законови рамки и явните прояви на произвол.

Колкото по-скоро Ирак, който зависи от нефта за почти всичките си приходи, добие възможност да разработва огромните си залежи, толкова по-бързо той ще може да възстанови инфраструктурата, съсипана от войната и санкциите.

Приемането на комплекс от закони, които да регулират петролното богатство на Ирак и правния статут на чуждите нефтени компании, беше забавено заради кюрдско-арабски спорове относно поделянето на приходите и правомощията на местното и на централното правителство.

ПОМИРЕНИЕ

Напрежението между отделните общности нараства преди изборите заради съмнения сред господствалите някога в Ирак сунити, че шиитското мнозинство се опитва да ги лиши от полагащия им се дял от властта.

Следващото правителство ще трябва да излекува раните от междуобщностната война, която причини смъртта на десетки хиляди след нахлуването на САЩ, и да изгради траен мир между двете страни.

На правителството може да му се наложи и да намери начини да попречи на арабските страни да се намесват на страната на сунитите, а на Иран да се бърка в полза на шиитите, ако иска да спре превръщането за дълго на Ирак в бойно поле на двете мюсюлмански общности.

ОСНОВНИ УСЛУГИ

Подобрението на основните услуги ще бъде ключово за преодоляване на растящия скептицизъм на иракчаните към демокрацията след падането на Саддам Хюсеин.

Седем години след свалянето му националната електропреносна мрежа осигурява ток само по няколко часа на ден. Боклуци изпълват градовете, много пътища са почти неизползваеми, а здравеопазването осигурява само най-необходимото.

Безработицата е повсеместна, а бунтовниците и въоръжените банди лесно набират членове сред бедните и недоволните в Ирак.

СИГУРНОСТ

Силите за сигурност на Ирак, които не успяха да предотвратят големите бомбени атентати, разтърсили Багдад през последните месеци, или да умиротворят все още раздираната от насилие северна провинция Ниневия, ще са под по-голямо напрежение, тъй като щатските военни ще ускорят съкращаването на войските си след изборите, преди да се изтеглят напълно до 2012 г.

Трябва да се подобри съгласуването между частите на силите за сигурност, разделени от политически, религиозни и етнически различия. Корумпираните и некадърни служители трябва да бъдат отстранени.

Ирак също така има нужда да модернизира военната си техника, програмите си за обучение и възможностите си за събиране на разузнавателна информация.

Част от вината за поредица от големи взривове в Багдад се хвърля върху липсата на ефективна разузнавателна дейност.

ВОДА

Ирак изпитва остър недостиг на вода, който вероятно ще се влоши с нарастването на 30-милионното население, а все повече земеделски площи, изоставени през войната, започват отново да бъде обработвани.

По течението на двете главни реки в страната, Ефрат и Тигър, съседите на Ирак са построили язовири, което намалява водния обем, достигащ до пресъхналите иракски равнини.

Преговорите с Турция доведоха до известно увеличаване на водния поток, но не до достатъчно количество. На следващото правителство може да се наложи да преговаря за още или да се съсредоточи върху по-ефективно използване на малкото вода, която има Ирак.

КОНСТИТУЦИОННА РЕФОРМА

Политиците отдавна обсъждат промяна в конституцията, съставена след нахлуването на САЩ. Спорни са въпроси, отнасящи се до разделянето на религиозните и държавните закони и съотношението на правомощията на централното правителство и провинциите.

ГРАНИЦИ

Ирак все още не е очертал границите си с Иран и Кувейт. През декември малка група ирански войски навлязоха в район, който Ирак счита за своя територия, за да издигнат иранско знаме на неработещ петролен кладенец. Набегът повиши напрежението и разклати петролните пазари.
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Коя е първата храна, консумирана в Космоса?</p>

Сладолед, пица или шоколад: Коя е първата храна, консумирана в Космоса?

Любопитно Преди 2 минути

С какво се е хранил Юрий Гагарин в Космоса четете в следващите редове

Новият процесор на Apple е направен специално за AI

Новият процесор на Apple е направен специално за AI

Технологии Преди 1 час

Компанията започва своя път в ерата на изкуствения интелект

Срив в системата за граничен контрол блокира летищата във Великобритания

Срив в системата за граничен контрол блокира летищата във Великобритания

Свят Преди 1 час

Проблем е възникнал във функционирането на автоматичните врати за паспортен контрол

„Хамас“ екзекутира трима палестинци заради предполагаемо сътрудничество с Израел

„Хамас“ екзекутира трима палестинци заради предполагаемо сътрудничество с Израел

Свят Преди 1 час

Израелските войски са навлезли в източната част на града през предишната нощ

Съществувал ли е наистина известният Троянски кон

Съществувал ли е наистина известният Троянски кон

Любопитно Преди 1 час

С настъпването на нощта гръцките войници излезли от коня и опустошили Троя, слагайки край на епичната война

<p>Новата Dacia Spring е на цена под 40 000 лева</p>

Ясни са цените на Dacia Spring, най-достъпният електромобил в Европа

Технологии Преди 1 час

Поръчките на новата Dacia Spring вече са отворени, като стартовата цена на модела е 38 990 лв.

Hell"s Kitchen

Още един звезден участник напусна Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Златните изгубиха и двата си кулинарни двубоя срещу Черните куртки

Сторми Даниелс демонстрира основните си предимства в сферата на социалното общуване

Порноактрисата Сторми Даниелс свидетелства срещу Доналд Тръмп

Свят Преди 9 часа

Тя се яви на процеса, за да свидетелства за предполагаемата си сексуална връзка с него през 2006 година

коклюш

Бебетата вече ще може да се ваксинират срещу коклюш на шест седмици

България Преди 10 часа

Промените на Наредбата за имунизациите в България влизат в сила от 7 май

Володимир Зеленски

Премиерът Главчев пред Шмигал: България ще продължи с категоричната си подкрепа за Украйна

България Преди 11 часа

"Страната ни подкрепя инициатива "Формула за мир", представена от Володимир Зеленски".

Протест срещу новата организация на движение в София

Протест срещу новата организация на движение блокира центъра на София

България Преди 12 часа

Автомобили и транспорт не могат да преминават по "Патриарх Евтимий", засилено е полицейското присъствие

Димитър Главчев

Официално: 295 млн. "украинска помощ" за земеделските производители

България Преди 13 часа

Подпомагането се предоставя под формата на преки безвъзмездни средства

Снимката е илюстративна

Стартира кампанията "Следи от изчезване"

Любопитно Преди 13 часа

Замисляли ли сте се, че само в рамките на век някои животински видове буквално изчезват?

а

Тролей и автомобил се удариха в София, има пострадал

България Преди 14 часа

Инцидентът се е случил на булевард "Сливница"

Експерти за ученията край Украйна: Готви ли ядрен удар Русия?

Експерти за ученията край Украйна: Готви ли ядрен удар Русия?

Свят Преди 14 часа

Готви ли русия ядрен удар четете в следващите редове