Технологии, откраднати от животните
Човките на туканите са и страшно оръжие, и мощен инструмент.   
Източник: сп. Обекти
3
Пр родата си остава най-великият инженер и не е чудно, че учените отново и отново отправят поглед към нея, за да "откраднат" малко от чудесата й.

В октомврийският брой на новото научно списание "Обекти" авторът Николай Тодоров представя десет хитри технологии, вдъхновени от естествената еволюция на биологичните видове:

1. Акули в помощ на хигиената

Бактериите и вирусите лесно се прилепват към всякакви повърхности, вкл. към кожата на ръцете и докторските ръкавици, и така създават постоянен риск от инфекция във всяка болница.

В борбата срещу тази напаст идват акулите. През 2003 г. инженерът Антъни Бренан открива, че кожата на морските хищници е покрита с микроскопични люспици, които са щит срещу полепването на всякакви микроорганизми или планктон.

Откритието води до разработката на найлонови опаковки, които имитират кожата на хищника и успешно отблъскват болестотворни бактерии. В бъдеще от същата материя ще бъде направено покритието на друг често срещан източник на инфекции - катетъра.

2. Радарът

Прилепите притежават истински ултразвуков "радар". С него те изпращат свръхбързи сигнали, по чието ехо могат да летят в абсолютен мрак, ловко избягвайки всякакви препятствия.

Британски учени са използвали този естествен радар, за да създадат високотехнологичен бастун в помощ на незрящите. Устройството, наречено Ultracane, използва ехолокатор, който открива препятствията на пътя и информира за тях своя собственик чрез вибриране в ръкохватката.

3. Свръхзвуковият клюн

Когато бил пуснат на релси през 1964 г., японският влак Шинкансен се оказал с неприятен страничен ефект. Докато влизал в тунели с близо 200 км/ч, влакът стрела предизвиквал тътен и звукова ударна вълна, тъй като изтласквал въздуха с огромната си скорост.

За да осигури комфорт на пътниците, инженер Еиджи Накацу се обърнал към света на птиците, и по-специално към кралския рибар, който стремглаво се гмурка от полет във водата, без да причини дори трепване по повърхността й.

Накацу оформил предния край на Шинкансен, копирайки формата на човката на кралския рибар. Резултатът - освен че досадният гръм изчезнал, влакът станал с 10% по-бърз.

4. Високоефективните перки

Експертът по морска биология и динамика на флуидите Франк Фиш забелязал странно несъответствие при перките на гърбатите китове. По краищата им се намирали подутини с размерите на тенис топка и противно на всякакви закони, те не пречели на китовете да плуват.

Оказало се, че подутините всъщност "разбиват" водата на пътечки, както гребенът косата при ресане. Копирайки тази "технология", Фиш създал перки за вентилатор с малки бабунки по краищата, които били с 20% по-ефективни от стандартните.

Според изобретателя, ако технологията се използва при вятърните турбини, това би довело до революция в този тип индустрия.

5. Ходене по вода

Гущерът базилиск може да спринтира по вода, разчитайки на високата си скорост, като стъпва под специален ъгъл, за да се задържи на повърхността. Професорът по роботика Метин Сети и негови студенти заимствали този похват и създали робот, който също може да бяга по водата.

Изобретението все още е в начална фаза и често потъва, но неговите създатели вярват, че то ще помогне за конструирането на апарати, които ще следят за чистотата на водоемите или дори ще спасяват хора при наводнения.

6. Сюнгерът алхимик

Оказва се, че вид морски сюнгер е истинска химическа лаборатория. Съществото наподобява малка топка и въпреки че не притежава никакви органи или храносмилателна система, чрез ензимите си то извлича силиций и калций от водата и ловко ги вгражда в собствената си структура.

Професорът по биотехнологии към Калифорнийския университет Даниел Морс е проучил и копирал ензимната техника на сюнгерите, за да я внедри в екологичното производство на високотехнологични продукти като микрочипове или слънчеви панели.

7. Свределите на осите

Забравете класическите бормашини - осите от вида Urocerus gigas са стигнали до много по-ефикасно решение. Чрез две специални "игли" по телата си насекомите с минимални усилия пробиват дупки даже в най-твърдите дънери. Тайната - приставките се забиват една след друга и подсилват работата си като зъбци на цип.

Група астрономи от Великобритания смятат, че дрелки като тези биха били много полезни при бъдещата колонизация на Марс и дори биха работили върху метеорити, където изцяло липсва гравитация.

8. Особен поглед

Рентгеновите апарати са твърде големи, тромави и изискват много пространство и енергия. Морските раци обаче притежават "рентгеново зрение", много по-съвършено от това, което технологията ни предоставя.

За разлика от хората, раците виждат директни отражения, които могат да бъдат фокусирани до една-единствена точка, където се събират и оформят изображение.

Учените са копирали идеята чрез машина, която изстрелва нискоенергиен поток рентгенови лъчи през даден обект, като част от потока се отразява от това, което се намира зад обекта. Също както в окото на рака, завръщащите се сигнали се прекарват през малки тръбички, за да оформят изображение.

Правителството на САЩ е вложило близо 1 млн. долара в технологията, която може да помогне в борбата с контрабандата.

9. Да се правиш на мъртъв

Интензивната хибернация е състояние, в което миниатюрни животинчета като водните мечки (от семейство тардигради, 1,5 мм на дължина) и група пустинни растения изпадат, когато условията за живот стават неблагоприятни.

По този начин водните мечки издържат на вакуум, радиация и екстремни температури, а растенията - на дълги периоди засушаване. Тайната на тяхната хибернация е, че при екстремни условия цялата вода в техния организъм се заменя от захар, което изключва жизнените им функции, докато не настъпят по-благоприятни обстоятелства.

Британска компания смята да използва тази хитрина за съхраняването на ваксини, тъй като те съдържат жив материал и "оцеляват" изключително трудно в горещи райони като Африка или Азия.

10. Тайната на тукана

Човките на туканите са едновременно страшно оръжие и инструмент, на който не може да устои и най-костеливият орех. Въпреки че са огромни и свръхтвърди, в действителност те са и много леки.

Загадката е разкрита от Марк Мейърс, инженер от Калифорнийския университет. Мейърс установил, че човката наподобява пенеста материя, затворена в твърда черупка - като при шлемовете на професионалните колоездачи.

Оказало се обаче, че пяната всъщност представлява система от рамки и тънки мембрани, като рамките са изградени от кост, но са така разпределени, че плътността на човката да е едва 1/10 от тази на водата.

Мейърс смята, че на базата на тази природна технология може да се създадат по-леки, здрави и надеждни каросерии за коли.

Можете да се абонирайте се за списание "Обекти" на адрес Manager.bg/magazin/bg/magazine/Обекти. При едногодишен абонамент получавате 20% отстъпка и подарък "Книга за началата".

 

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Фаворитите Петър и Галена напуснаха “Един за друг”

Фаворитите Петър и Галена напуснаха “Един за друг”

Любопитно Преди 2 часа

Симпатичният фермер и неговата любима са ексклузивни гости в подкастa “Един без друг”

"Демократическата партия ни приема за даденост": Предизборната борба в САЩ

"Демократическата партия ни приема за даденост": Предизборната борба в САЩ

Свят Преди 3 часа

В неделя Байдън ще продължи информационната си кампания, като ще говори пред чернокожи абсолвенти

Станислав след Hell’s Kitchen: Чоткин изгради по-лесно меню и това му донесе победата

Станислав след Hell’s Kitchen: Чоткин изгради по-лесно меню и това му донесе победата

Любопитно Преди 4 часа

Станислав сподели, че като малък е бил палаво дете, а майка му често е ходила на родителски срещи

Откриха тялото на един от заложниците в Газа

Откриха тялото на един от заложниците в Газа

Свят Преди 4 часа

Армията потвърди, че 53-годишният Рон Бенджамин е бил намерен заедно с телата на други трима заложници

<p>Екстремна жега обхвана Югоизточна Азия&nbsp;&nbsp;</p>

Рекордно високи температури през април регистрираха в Югоизточна Азия

Свят Преди 4 часа

Природното бедствие стана причина за десетки смъртни случаи в целия регион

В Украйна влезе в сила спорният закон за мобилизацията

В Украйна влезе в сила спорният закон за мобилизацията

Свят Преди 4 часа

Законодателите се бавиха месеци наред и приеха закона едва в средата на април

<p>Шарл Мишел с призив към&nbsp;грузинските политици</p>

Шарл Мишел: Ветото върху закона "за чуждото влияние" дава на правителството "миг за размисъл"

България Преди 5 часа

По-рано днес Зурабишвили обяви, че е наложила вето на закона, предизвикал масови протести в продължение на седмици

Физически и психически тормоз: Твърдения за полицейско насилие при акция в Бургас

Физически и психически тормоз: Твърдения за полицейско насилие при акция в Бургас

България Преди 5 часа

Задържани за разпити твърдят, че униформените са издевателствали над тях

<p>Ричард Гиър: Този филм резонира със собственото ми емоционално пътуване (СНИМКИ)&nbsp;</p>

Ричард Гиър: "О, Канада" резонира със собственото ми емоционално пътуване

Любопитно Преди 6 часа

Актьорът казва, че се е върнал към чувствата, които е изпитвал след смъртта на баща си

<p>Румен Радев разговаря с президента на Косово, какво обсъдиха&nbsp;</p>

Румен Радев разговаря с президента на Косово

Свят Преди 7 часа

Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава

Тестови полет на "Старлайнър" е отложен за пореден път

Тестови полет на "Старлайнър" е отложен за пореден път

Технологии Преди 7 часа

"Боинг" залага много на тази тестова мисия, тъй като ако е успешна, то "Старлайнър" може да започне редовни мисии до МКС

Екшън на "Шанз Елизе": Дързък обир за 78,9 милиона евро от магазин в Париж

Екшън на "Шанз Елизе": Дързък обир за 78,9 милиона евро от магазин в Париж

Свят Преди 7 часа

Парижките прокурори съобщиха, че тече разследване

Президентът на Грузия наложи вето на закона за чуждестранните агенти

Президентът на Грузия наложи вето на закона за чуждестранните агенти

Свят Преди 7 часа

Законът противоречи на конституцията на Грузия и на "всички европейски стандарти", каза тя

<p>Убит е командир на &quot;Ислямски джихад&quot; близо до Рафах</p>

Израел: Убит е командир на "Ислямски джихад" близо до Рафах

Свят Преди 8 часа

Израелски войници са убили няколко бойци при сблъсъци през последното денонощие

86-годишна пешеходка загина при катастрофа в Сливен

86-годишна пешеходка загина при катастрофа в Сливен

България Преди 8 часа

По случая е образувано досъдебно производство

Оставиха в ареста обвинения за убийството в село Новачене

Оставиха в ареста обвинения за убийството в село Новачене

България Преди 8 часа

По първоначални данни смъртта е причинена посредством нанесени удари с брадва