Етническата карта на България не се променя
Роми от казанлъшкия квартал "Кармен" отиват организирано на баня, със специално нает автобус на 8 април - Международния ден на ромите   
Източник: БГНЕС/Иван Янев
Ко о българи при преброяването през 2001 г. са се самоопределили 83,94% от хората, а през 1990 г. те са били 77,14 %. И при ромите има нарастване - от 2,36 на 4,68%.

При другата голяма група - турската, процентът е бил 14,19, а сега е 9,42%.

Тези промени обаче не са с такива темпове, че да променят етническата карта на България, казва в интервю за в. "Труд" ст.н.с. Ваня Додунекова от Центъра за изследване на населението при БАН.

"Българският ген очевидно е здрав и ще оцелее

въпреки демографския срив, икономическия хаос, политическите реформи и прочие негативни фактори. Дори множащите се на пръв поглед села, пълни с роми, както и новите квартали в градовете с турци нямало да сложат прът в развитието на етноса ни", пише авторката на публикацията Анета Петкова.

Проучването обхваща главно периода от 1900 до 2001 г., а в основата му са данни от периодичните преброявания на населението.

Последното преброяване е било през 2001 г., но сравнителните резултати от 1900 г. до наши дни са обработвани до сега.

"Приказките как етносът на българите ще изчезне до 25 или 50 години, претопен от роми и турци са чист популизъм. През 2011 г. предстои ново преброяване, което според мен ще покаже отново тенденцията, че българският етнос остава стабилен", казва д-р Додунекова.

В съотношението между жени и мъже по етноси българите отговарят на световните тенденции - жените са повече от мъжете - на 100 жени се падат 94 мъже.

При турците съотношението е 100:100, както и при ромите. При тях демографските процеси вървят по-бавно, поясняват специалистите.

Въпреки това пазарната икономика през последните 20 години се е отразила върху тях по отношение на местожителството. Докато при българите в миналото е имало планово социалистическо урбанизиране, това не е засягало турци и роми. Сега обаче към големите градове твърдо са се насочили мъжете от турския етнос, както и младите семейства.

При ромите било най-интересно. През годините броят им в градовете нараства, но в момента имало процес на миграция към селата.

Причината според анализа била, че ромите се адаптирали по-лесно в опразнените малки населени места.

Според публикацията в "Труд"

празни приказки са твърденията за масовото настаняване на исляма и турския език като майчин у нас.

Той е майчин само за 5,29% от населението. Близо 3% от ромите определят ромския за майчин, а за около 8% от тях - такъв е българският.

Според изследването най-много християни има в Перник - 97,54% от хората там са източноправославни. Следват Видин с 96,15% и София с 95,91%.

Най-малко християните са в Кърджали - 21,50%, където мюсюлманите са 69,64%.  В Разград 53,69% изповядват исляма, в Търговище - 42,73%.

Тези дани, според "Труд" доказват, че през периода от 1990 до 2001 г. няма някаква тенденция, която да е променила етническия състав по вероизповедание в регионите на страната.

Нова тенденция е, че намалява броят на католиците, а се увеличава групата на протестантите.

Най-много евангелисти има в Сливен - 2,32%, и Монтана - 2,02%. В Пловдивско, където по традиция живеят католически общности, процентът им е 3,23.

Настъпват значителни промени във възрастовия състав на населението у нас, сочи изследването.

През 2001 г. най-много са малките ромчета до 15-годишна възраст - 33, 3%. В работна възраст обаче (условно между 30 и 64 години) броят на българите е повече - 48,1%. Тук не става въпрос за безработица, а за броя на хората, уточняват изследователите.

Българите застаряват, а общият прираст на населението е с негативни тенденции. За сравнение при прабабите и прадядовците броят на децата е бил средно 4-5 при българите. Следващото поколение се ограничава до 2-3 деца, а настоящото - до едно.

При турците няма резки промени - те поддържат до два-три пъти по-висока раждаемост спрямо българите. Едва в средата на 70-те години турците вече имат до 3 деца максимум. През 90-те години все повече са семействата с по едно, максимум две деца.

При ромите най-много са семействата с три и повече деца. Засега тази тенденция не се променя. Въпреки това според данните от 2001 г. на 1000 живородени български деца са доживявали 977, за турците те са 946, а за ромите -736. Това дава основание на изследователите да твърдят, че няма да има резки промени в етническата карта на България.

През 1926 г. ромите у нас са били 81 996 души, или 2,46 %, а през 2001 г. са 4,68% от населението - над 355 хил.

Според прогнозите на специалистите при следващото преброяване след 2 години ще се види, че процентът на ромите, тръгнали към селата, е скочил. Големият проблем при тях е, че те живеят най-зле в сравнение с останалите етнически групи.

Прародителите на нашите сънародници от турския етнос са дошли не от Анадола, а са представители на т.нар. Алтайско семейство от тюркската група, твърди д-р Додунекова.

Идват по нашите земи през ХV-ХVII век, когато е времето на Османската империя. По своя генезис, бит и култура те се отличават от анадолците, категорични са световните изследователи. Според чужди автори в средата XIX век на Балканите са живеели 1,1 млн. турци, или те са представлявали 7% от населението на Османската империя.

През изследвания период 1900-2001 г. процентът на турците е 9 в България и се запазва през годините относително постоянен. Причината - множеството изселвания. През 1880-1980 г. например от нашите земи са изселени 784 хил. турци, а през Втората световна война - 15 хил. души.

Най-голямото напускане на българска територия е през 1989 г., когато е пикът на възродителния процес - 360 хил. През 1990 г. хората от този етнос са били 14,19%, а през 2001 г. техният процент е 9,42.

През всичките тези десетилетия турците успяват да съхранят своята идентичност.
Една от причините за това според демографите е, че живеят в селски райони. Броят на тези, които живеят в градовете обаче, започва да се увеличава - 276 153 през 2001 г. В селата те са 470 511. За сравнение през 1900 г. това съотношение е било съответно 85 784 срещу 445 492 в малките райони.

Според д-р Додунекова от сега може да се каже, че след преброяването през  2011 г. превесът на българите ще се запаси, турците ще задържат нивата си, а ромите ще продължат да се увеличават.

Според нея

приказките как след 25 или 50 години ще изчезнем са чист популизъм.

"Няма да се случи такова нещо, данните са категорични. Ще ви кажа само един пример - при ромите има висока смъртност. Но това не е определящо, българите са в пъти повече.

Големият проблем е, че количеството при ромите не означава качество - те живеят в лоши битови условия, нямат икономическо развитие, образованието също не е добро. Това се отразява негативно на етноса, на генетичния материал. За това трябва да се помисли.

Турците  живеят много по-добре, нивото на безработица е ниско, по-добре образовани са. При българския етнос проблемът е в застаряването на работещото население, за което тепърва правим изследвания, за да видим тенденциите и причините за тях", твърди Ваня Додунекова.

Тя допълва, че у нас нараства броят на руснаците - регистрираните вече са 15 хил.

 


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Албания избира парламент днес</p>

Албания избира парламент днес

Свят Преди 54 минути

За първи път албанците, живеещи в чужбина, имат право на глас в парламентарните избори

<p>Майка от Кочани: Децата ни бяха убити от политиците</p>

Майка от Кочани: Децата ни бяха убити от политиците

Свят Преди 2 часа

Изказването идва в отговор на обвиненията в социалните медии, че протестите са политически мотивирани

Доналд Тръмп

Тръмп: Потенциално велик ден за Русия и Украйна

Свят Преди 3 часа

Американският президент заяви, че ще продължи да работи и с двете страни с надеждата да се постигне край на войната

Путин

Култът към смъртта в Путинова Русия

Свят Преди 4 часа

От средата на април насам информационни агенции в Русия са пълни със заглавия, които си съперничат по абсурдност

Крал Чарлз III с Дейвид и Виктория Бекъм в имението Хайгроув

Как ураганът „Меган“ помете семейство Бекъм

Любопитно Преди 4 часа

През 2018 г. в Австралия Дейвид Бекъм беше игнориран от принц Хари по молба на Меган, която „не е искала никаква конкуренция в медиите“

<p>Брутален побой в с. Скравена, жителите излизат на протест</p>

Брутален побой в с. Скравена, жителите излизат на протест

България Преди 4 часа

Заподозреният е бил задържан, но към този момент е на свобода

<p>Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва</p>

Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва

Свят Преди 5 часа

69-годишният бивш мисионер и ръководител на Августинския орден беше избран в четвъртък за наследник на покойния папа Франциск

<p>Анализ: Над една пета от българите са бедни</p>

Анализ: Над една пета от българите са бедни

България Преди 5 часа

Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата,

Кирил и Методий

Празник е! Ето кой празнува имен ден

Любопитно Преди 6 часа

Днес отбелязваме паметта на българските съпокровители на Европа

Владимир Путин

Путин покани Зеленски на преговори, възможен ли е мир

Свят Преди 6 часа

Киев все още не е отговорил на поканата

Папа Лъв XIV

10 факта за Робърт Превост, който вече е папа Лъв XIV

Любопитно Преди 6 часа

Избирането му представлява приемственост с папството на покойния папа Франциск и се очаква той да продължи реформите на Франциск в църквата, както и фокуса му върху бедността и маргинализираните хора

<p>Какво време ни очаква в неделя</p>

Какво време ни очаква в неделя

България Преди 6 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

11 май: Раждането на Новия Рим

11 май: Раждането на Новия Рим

Любопитно Преди 7 часа

Император Константин създава Новия Рим преди 1695 години - сърцето на Византийската империя

Задържаха над 225 души при мащабна операция в Турция

Задържаха над 225 души при мащабна операция в Турция

Свят Преди 15 часа

Предприети са арести и обиски на десетки адреси

Берлин призова за прекратяване на огъня в ивицата Газа

Берлин призова за прекратяване на огъня в ивицата Газа

Свят Преди 15 часа

В Израел Вадефул се очаква да се срещне с колегата си Гидеон Саар и с премиера Бенямин Нетаняху