Т ерапията, базирана върху т.нар. "съзнателна медитация", е толкова ефикасна срещу рецидиви на депресия, колкото и лечението с антидепресанти, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Смята се, че поне половината от хората, които са страдали от депресия, ще бъдат засегнати от нейни рецидиви, ако не вземат превантивни мерки.
Рискът е по-голям през първите две години след състояние на депресия. Експерти бяха на мнение, че антидепресантите са надеждно средство, препоръчвано на хора, за които им риск от рецидиви на депресия.
Технология за медитация, наречена "когнитивна терапия на базата на пълно съзнание", която се изразява в концентрация на мисълта и усещанията в даден миг, се оказва също толкова ефикасна, за да се избегнат рецидиви на депресия.
Редица клинични опити показаха, че технологията значително намалява риска от рецидиви, но нито един експеримент не даваше възможност да се сравни ефикасността ѝ с тази на традиционното лечение с антидепресанти.
Британски изследователи тествали двете терапии, за да разберат дали медитацията може да е алтернатива за хората, които желаят да преустановят приемането на антидепресанти.
Изследването на екип под ръководството на Вилем Койкен от Оксфордския университет обхванало 424 пациенти, които са били засегнати от най-малко три депресивни разстройства и били лекувани посредством медитация или с антидепресанти.
След като здравословното състояние на участниците било проследено повече от две години и половина, се оказало, че двете терапии има положителен ефект за избягване или забавяне на рецидивите, без да може да се установи коя от тях е по-ефикасна.
Според изследователите, получените резултати дават категорични доказателства, че медитацията е ефикасна за хората, които търсят алтернатива на антидепресантите.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Лансет".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!