В един или друг етап по време на тренировка започваме да срещаме някои затруднения, които са свързани с изпълнението на някои движения.
Те са свързани с обхвата ни на движение.
В последно време все по-често се случва да срещаме предимно обездвижени хора. Било генетично, било заради начина на живот. Трябва обаче да се подчертае, че има и не малък процент от хора, които са и изключително активни в своите физически занимания.
Днес ще засегнем един интересен феномен, а именно този на свръхмобилните стави.
Какво разбираме под хипермобилост на ставите.
Всяка става има различен обхват и ъгъл на движение, който се счита за нормален.
Способността за движение извън този ъгъл се счита за хипермобилност.
Мобилността на всички стави е различна.
Например, ако имате свръхмобилни колене, това определено не ви гарантира свръхмобилност в таза, например.
Разберете как хипермобилността може да се отрази на вашите дневни упражнения.
Голямата физическа активност е от полза при гимнастици, танцьори и атлети, чиято професия изисква ежедневен обхват на движение, по-голям от нормалния.
Разликата тук е, че за повечето хора, чието ежедневие не е свързано с подобни дейности, хипермобилността би могла да причини определен дискомфорт.
Може да се създадат различни травми при работа с допълнителни тежести.
Ако сте свръхмобилни, е добре да си създадете много двигателна култура и да предприемете някои специфични мерки за стабилизацията на ставите не само по време на тренировка, а и при рутинни движения от ежедневието.
Ето и няколко съвета как да се справите
1. Познавайте добре тялото си и го слушайте. Така ще се предпазите от излишни физически драми, които само ще ви отдалечат или забавят от резултатите, които искате да постигнете.
2. Пасивният стречинг не се препоръчва. Той би задълбочил проблемите ви. Макар да е най-разпространеният метод за стречинг в почти всички спортове, тук той е предпоставка за травми, тъй като пасивното разтягане с нищо не допринася за стабилизиране на мускулите и ставните връзки
3. Добра идея е да практикувате йога или друго подобно занимание, където гъвкавостта не е самоцел, а се практикува под формата на активен баланс на работата на мускулите и нервната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!