Д вадесет години след ужасите на геноцид в Руанда учени от университета в Сидни създадоха модел, който може да предвижда кои страни по света ще преживеят масови насилствени действия, съобщава Дифенс уан.
Програмата е известна като Проект за прогнозиране на варварщина (ППВ) и действа на базата на проучване на повече от десет "променливи на насилието", сред които са статистики за граждански войни, смени на управлението, убийства, конфликти в съседни страни, статистика за детската смъртност, случаи на предишен геноцид.
Това прилича доста на финансираната от Пентагона Обединена система за ранно предупреждение за кризи (ICEWS).
ППВ може да помогне на "основните играчи" като САЩ, ЕС или ООН, "като ги предупреждава предварително за потенциален конфликт, за да повишат готовността си за военна намеса, когато е необходимо да спрат такива насилие почти веднага след започването му", казва Бен Голдсмит, един от водещите учени в проекта.
Най-новите прогнози на програмата се оказаха забележително точни. За проверка моделът, по който се изчислява вероятността от масови насилствени действия, за първи път е приложен в периода от 1988 г. до 2003 г.
Резултатите показаха точност от 90,9% при предсказването на големи геноциди като тези в Руанда, Сърбия и Судан, които в действителност са се случили.
В прогнозите до 2015 г. ПВВ поставя на първо място Централноафриканската република (ЦАР) като най-застрашена от насилие. Следват я ДР Конго, Чад и Сомалия. Афганистан и Сирия също са сред 15-те най-застрашени страни.
Учените се надяват един ден тяхната работа да помага на хуманитарните организации. Но също така вярват, че тя може да служи и като причина за въздържане от действия потенциалните извършители на насилие.
Екипът от университета в Сидни има намерение догодина да разработи нова прогноза за след 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!