Вк кидневното убождане на пръстите за измерване на кръвната захар е болезнена необходимост за милиони диабетици.
Друг вариант са сега съществуващите сензори, които обаче също трябва да се забият в тялото, въпреки че се сменят на определено време.
Идеята за целта да се използват сълзи е стара, но едва сега учените смятат, че са уцелили баланса при електрохимическия тестови сензор, с който хваща леките химически промени в слъзната течност.
Досегашните тестове не са били достатъчно чувствителни, за да засекат промените в нивата на кръвната захар от сълза.
Новият сензор се нуждае само от 5 микролитра сълза, за да отчете резултат, като учените се надяват в бъдеще за пробата да са достатъчни само 1-2, пише "Дискавъри нюз".
В експеримента новият сензор бил изпробван при 15 заека под упойка, от които били взети и кръвна, и слъзна проба.
Учените установили, че сензорът работи коректно при всеки отделен екземпляр според индивидуалните му кръвни резултати.
Има обаче един нюанс: не е нужно пациентите да плачат, за да си вземат проба. Подобният на игла сензор се доближава до повърхността на окото, за да изтегли сам течността.
Пациентите ще трябва дори да избягват да предизвикват просълзяване, тъй като това може да обърка резултатите.
Сензорът трябва да се тества и върху други животни преди да се изпробва върху пациенти с диабет.
За момента не е ясно каква ще бъде цената на крайния продукт. Повечето досегашни струват между 20 и 100 долара в зависимост от вида им.
Сълза вместо убождане мери захарта
Няма да е нужно пациентите да плачат, за да си вземат проба, обаче. Подобният на игла сензор се доближава до повърхността на окото, за да изтегли сам течността
18 ноември 2011, 09:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!