Е кспериментирайки с мишки, на които е присадена изкуствена мускулна тъкан, учени от Медицинския център в Уейк Форест установяват, че тя също се подава на стандартни упражнения.
За да потвърдят това, изследователите сформират две групи гризачи. Първата получава "нови" лабораторно отгледани мускули, които предварително се подлагат на тренировки, а другата - стандартни импланти, които винаги са съществували в покой. Макар структурата на двата типа мускулна тъкан да е идентична, учените достигат до извода, че мишките от първата група възстановяват до 70% повече от естествената си сила спрямо тези във втората. Това е впечатляващо, имайки предвид, че самите животни нямат никаква заслуга за това.
Внедряването на подобна технология при опериране на хора все още е далече, но, стига принципът да се запазва, може би сме на прага на революция при мускулните трансплантации.
Говорейки за медицина, какво точно знаете за днешните ваксини?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!