Съединените щати поискаха от Китай да обясни за какво са му самолетоносачи, след като вчера китайските власти съобщиха, че първият такъв съд на страната е пуснат на пробно плаване, предаде АФП.
Ще приветстваме всяко обяснение на Китай за нуждата му от самолетоносачи, каза говорителката на Държавния департамент Виктория Нюланд.
Изказването й беше в отговор на журналистически въпрос дали пускането на съда ще засили напрежението в района.
"Буди тревога фактът, че
Китай не е толкова прозрачен, колкото са други страни.
Той не е прозрачен като Съединените щати за военните постижения и за бюджета за отбрана. Ние се стремим към открити и прозрачни отношения по военните въпроси", добави говорителката.
Отговорът - че самолетоносачът трябва да бъде използван в случай на териториален конфликт с някоя от съседните държави, дойде под формата на статия в сайт, поддържан от китайското министерство на отбраната.
"Защо сме го построили, ако нямаме нито смелостта, нито волята да използваме този самолетоносач в случай на териториален конфликт?", пита Го Цзянюе, журналист от всекидневника на Китайската народноосвободителна армия, чийто материал публикува сайтът jz.chinamil.com.cn.
"Построили сме самолетоносач, за да защитаваме по-ефикасно правата и интересите на Китай. Разполагайки със самолетоносачи, ще бъдем по-уверени и
по-решително ще браним териториалната си цялост",
добавя авторът.
Китайските власти не изясниха каква роля смятат да отредят на този първи по рода си кораб от военния им флот – ударно оръжие, което не се вписва в официалната доктрина за ненамеса, прокламирана от Пекин, посочва АФП.
Самолетоносачът ще служи
за научни изследвания и тренировки,
обяви през юли китайското министерство на отбраната.
Китай има нужда поне от три самолетоносача, за да брани стратегическите си интереси, заяви по-късно китайски генерал – в очевидно противоречие с министерството си.
Според независими експерти, Китай иска с този кораб да упражни психологическо влияние върху региона, отбелязва агенцията, като припомня териториалните спорове на страната по-специално с Япония и Виетнам.
Първият китайски самолетоносач е дълъг 300 м и е построен от корпуса на бившия съветски кораб "Варяг", който Китай купи през 1998 г. от Украйна и след това поднови изцяло, напомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!