Руският премиер Владимир Путин, който е на посещение в научна база в руския Далечен север, оспори - макар и на шега, влиянието на човешката дейност върху климатичните промени и получи незабавен отпор от германска изследователка, предаде Франс прес.
Климатичните промени настъпват защото земята диша, живее и отделя газ - метан, или заради влиянието на човешката дейност, попита Путин научните работници пред камерите на руската телевизия при посещението си в руско-германската научна експедиция Лена-2010 на Самойловския остров в най-северната част на Якутия.
"Преди 10 000 години мамутите са започнали да измират. Това е свързано със затоплянето на климата, повишаването на нивото на океаните, намаляването на пасищата.
Те са се събрали тук на отделни острови. Всичко това е станало без влиянието на човека", каза руският премиер, и после, шеговито добави:
Бих искал да зная какво ще стане тук в близко бъдеще и
на кои острови да се заселвам
Германката учен Инхен Пройс от Хамбург, член на научната експедиция за климата, посетена от Путин, заяви, че е напълно убедена, въз основа на многобройни изследвания, че метанът по-малко въздейства на климатичните изменения, отколкото въглеродния газ, отделян в резултат от човешката дейност, предаде ИТАР-ТАСС.
Изгарянето на различни горива въздейства много повече на климата, отколкото естественото отделяне на метан, което видяхте, подчерта Пройс.
"Това, което се случва сега, е невиждано. Човекът има много съществен принос за промените в климата", каза изследователката, чиито думи
обаче не бяха предадени от руската телевизия,
както отбелязва Франс прес.
През 2003 г. Владимир Путин, който тогава бе президент на Русия, си навлече критиките на еколозите, като заяви, че затоплянето с два или три градуса ще бъде добре за Русия, тъй като ще се харчи по-малко за кожени палта и топли дрехи, припомня АФП.
При посещението си в научната експедиция Путин участва във взимането на проби от зоната на вечната замръзналост. На това място ледът е на 2-3000 години, разказа изследователката Хайна Майер.Изобщо в тази зона ледът датира до 50 хил. години и достига до дълбочина 1,5 км, така че може да се каже, че е в тази част на Русия
той е по-древен, отколкото в Гренландия
Изучаването на залежите от лед в различни части на света ще помогне да прогнозираме процесите вътре в Земята и влиянието им върху климата, обясни тя.
Вече по-сериозен, самият Путин призна: "Видях как бързо морето изяжда брега. Това впечатлява. Не е същото, като да прочетеш книгите или печата. Видяното те заставя да се замислиш за много неща".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!