Министърът на отбраната на Южна Корея Ким Тхе-йон подаде днес оставка заради смъртоносната артилерийска атака от Северна Корея срещу южнокорейски остров, при която загинаха четирима южнокорейци - двама войници и двама цивилни.
Президентът И Мюн-бак е приел оставката.
Името на новия министър ще бъде съобщено утре, съобщиха от канцеларията на южнокорейския държавен глава.
Президентът е разпоредил на пострадалия остров Йонпьон да бъдат изпратени военни подкрепления.
АП припомня, че през май военният министър Ким Тхе-йон е предложил да подаде оставка заради друг инцидент - потопяването на южнокорейски кораб, за което бе обвинена КНДР. От президентската канцелария в Сеул заявиха, че президентът
И Мюн-бак е отлагал до днес приемането на оставката.
Парламентът в Сеул прие днес с голямо мнозинство резолюция, в която се осъжда севернокорейския артилерийски обстрел, предаде Ройтерс.
Приетата с 261 срещу един гласа при 9 въздържали се резолюция заклеймява Пхенян, че нарушава Устава на ООН и междукорейските споразумения, но не призовава за ответен удар по комунистическия Север.
Документът изисква Северна Корея да се извини за обстрела. Отправя се и призив към властите в Пхенян да вземат мерки занапред да няма такива провокации.
Междувременно Ройтерс цитира високопоставен южнокорейски военен, който разказва, че
13 минути след
севернокорейската артилерийска атака
срещу острова, е последвал отговор
от южнокорейската артилерия.
В отговор на обвиненията, че отговорът на обстрела от Севера е дошъл много късно, полковникът от морската пехота Йо Джон-хва казва: "Войниците не са изоставяли поста си и под дъжд от снаряди те определиха мишената и започнаха обстрел, което не се е случвало досега." Полковникът подчертава, че южнокорейските артилеристи са се справили много добре.
Японският външен
министър Сейджи Маехара и американският
държавен секретар Хилари Клинтън се
уговориха днес да се срещнат с южнокорейския
си колега Ким Сун-хуан, за
да съгласуват
своите политики към Северна Корея,
съобщи ДПА, като се позова на агенция Киодо.
Срещата ще бъде през декември във Вашингтон. Маехара и Клинтън са признали важната роля на Китай за намаляване на напрежението на Корейския полуостров, като се има предвид силното влияние, което има Пекин над Пхенян.
Китай пък изрази "загриженост" във връзка с предстоящите съвместни военноморски и военновъздушни маневри
на САЩ и Южна Корея, които започват в неделя, предаде АФП, като цитира говорител на външното министерство в Пекин.
Южнокорейското външно министерство заяви, че съвместните маневри ще изпратят ясно послание на Северна Корея, предаде Ройтерс.
Москва призовава
Сеул и Пхенян да не предприемат действия,
в резултат на които загиват хора.
Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров, предаде ИТАР-ТАСС.
Министърът бе запитан от ИТАР-ТАСС дали Москва споделя становището, че военното напрежение в Жълто море е било провокирано от съвместните маневри на Южна Корея и САЩ. Лавров отговори: "Подобни инциденти е имало и друг път, макар да се е стигало само до единични изстрели. Преди последния инцидент обаче имаше информация, че Северна Корея е поискала от Южна Корея да не провежда учения, стрелби, но те все пак били извършени", посочва агенцията.
"Тук трябва да видим не само излишно засилване на напрежението, но и това, което всъщност е станало. Едно е да обстрелваш вода, а друго - суша, населени места. Загинаха хора - това е най-важното", каза руският министър.
"Настоятелно призоваваме да бъдат положени всички усилия, за да не се случват вече такива неща", изтъкна първият дипломат на Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!