Британският премиер Дейвид Камерън се извини за убийството на 14 демонстранти в Северна Ирландия от британски войници през 1972 г., в случай, който стана известен като "Кървавата неделя".
Няма оправдание за "Кървавата неделя" на 30 януари 1972 г. в Лондондери, Северна Ирландия, когато британски войници убиват 14 католици при разпръсване на демонстрация, заяви Камерън пред Камарата на общините.
Отговорност за кръвопролитието носят войниците, които са загубили контрол над действията си, продължи той.
От името на цялата страна изразявам дълбоко, дълбоко съжаление, каза премиерът.
Речта му, предавана на живо, бе посрещната въодушевено от близо хиляда души, събрали се пред огромен екран в Лондондери.
Заключенията от 12-годишното разследване са потресаващи, каза още британският премиер.
Докладът за събитията, който беше публикуван днес е от 5 хил. страници.
Камерън посочи, че първият изстрел, произведен близо до протестното шествие, е бил изстрелян от британската армия и нито една от жертвите не е била въоръжена.
Премиерът допълни, че войниците нарочно са предизвикали протестиращите, за да оправдаят своята стрелба.
Първото разследване оневини британските войници, като прие тяхната версия, че просто са отвърнали на открит срещу тях огън.
Под натиска на общественото мнение през 1998 г. тогавашният британския министър-председател повери на съдия Марк Севил ново разследване на събитията. Самото разследване струва 192 млн. паунда.
Събитията през 1972 г. са в основата на сценария на британско-ирландският филм "Bloody Sunday" (Кървавата неделя) на режисьора Пол Гринграс, който през 2002 г. бе награден със "Златната мечка" на фестивала в Берлин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!