Статуя на римския император Траян, поставена на стълбите на Историческия музей в Букурещ, предизвика множество коментари, вариращи от възмущение до иронизиране на художествената стойност на скулптурата, съобщават румънски медии.
Статуята изобразява император Траян чисто гол, държащ в ръцете си вълчица, от чийто врат се развява нещо като шал.
Статуята е с височина 2,15 метра и тежи 500 кг. Нейният автор Василе Гордуз, който почина през 2008 г., е направил макета от гипс, а след това е изработена от бронз от Йоан Болборя. Проектът е струвал около 45 хил. евро.
Хумористичен сайт обяви, че "румънското кметство е открило
първия паметник, посветен на бездомните кучета".
"Император Траян гордо представя отличен екземпляр на бездомно куче, което не хапе, държи се дружелюбно и лае само лошите хора", пошегува се сайтът, цитиран от "Евениментул зилей".
"От тази статуя разбираме, че символът на Румъния е бездомното куче, защитавано от два мафиотски клана", посочва минувач, който се опитва да открие скрития смисъл на творбата на Василе Гордуз.
Други я описаха като "ранено бездомно куче с шал". "Едно време е имало лами с няколко глави, а сега - вълчици с много шии", коментираха минувачи.
"Не съм виждала нещо по-отвратително. Вълчица с глава на питбул, опашка на гущер и с един тумор във вид на змия, която излиза от врата й, държана в ръце от един индивид с неестествено положение на ръцете, вероятно стресиран от факта, че такъв значим император стои гол на булеварда пред очите на всички", коментира минувачка.
"Дакийското знаме и вълчицата на римляните могат да създадат заедно само едно несполучливо чудовище на митологията, което никога не е споменавано в историята", се казва в друг коментар, поместен във форум.
Мнозина са възмутени от голотата на императора.
Някои граждани обръщат внимание на анахронизма и оспорват уместността на паметник, който подхваща отново тезата, че румънците са деца на даките и римляните.
Макар че академик Ръзван Теодореску я определи като "символ на румънския народ, който представя срещата на латинизма и християнството", Историческият музей иска да се отърве от неприятния наемател, пише "Адевърул".
Вестникът допълва, че съществуват още две копия на тази скулптура. Едната стои незавършена от 20 години в Рим, а другата е поставена в град Севиля. Статуята в Испания е трябвало да бъде поставена в центъра на града, но властите решили да скрият странното творение в периферията и са я поставили на брега на една река, пише вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!