Жилищата са 87% от богатствата на домакинствата, заяви Милен Касабов, старши икономист в "УниКредит Булбанк".
Това се дължи на склонността към инвестиции и спестявания в жилища, както и ниската степен на развитие на капиталовите пазари, обясни Касабов.
Очакванията на икономистите са в бъдещето собствеността в жилища да продължи да има определяща роля в общото състояние на домакинствата, но финансовите активи ще нарастват изпреварващо и постепенно ще заемат по-голям дял.
Ипотечните кредити също нарастват за сметка по потребителските, отбеляза Касабов.
Потребителските кредити ще продължат да губят своя дял, след като се запазва тенденцията към намаляване на интереса на домакинствата към тях, каза още Касабов.
През 2004 г. ипотечните кредити са имали 21% дял от всички кредити, а потребителските 38%.
През 2008 г. делът на ипотечните кредити вече е 42% срещу 41% за потребителските кредити.
През 2010 г. се очаква делът на ипотечните кредити да продължи да расте, а този да потребителските – да спада, сочат данните. При спестяванията на българите банковите депозити остават водещи – около 85%.
По-малък е делът на ценните книжа, а според прогнозите пенсионните фондове ще продължат да нарастват.
"Пазарът за ипотеки е подтиснат, но ще расте, защото нужда от жилища има", каза Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк".
Пазарът ще се стабилизира и ще расте по-устойчиво, но в други параметри, прогнозира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!