Седемте най-развити индустриални държави в света заявиха, че всяка от тях ще опрости двустранния дълг на тежко пострадалата от земетресение Хаити.
Това съобщи канадският министър на финансите Джим Флеърти на пресконференция в края на срещата на финансовите министри и шефовете на централните банки на страните от Г-7.
Представителите на Канада, САЩ, Франция, Германия, Италия, Япония и Великобритания се събраха в Икалуит, канадска Арктика, за да обсъдят световните икономически проблеми.
Хуманитарната криза в Хаити беше една от засегнатите теми.
Флеърти призова колегите си да опростят дълговете на опустошената от бедствието островна държава и посочи, че Канада го е сторила още преди трагедията на 12 януари, при която без дом останаха около 1 млн. души.
Сега е още по-важно страните кредиторки да опростят заемите на Хаити, посочи той.
Британският премиер Гордън Браун приветства решението от Лондон и подчерта, че
"нация, погребана в руини, не бива да бъде затрупана и от дълг"
"Великобритания вече отмени всички задължения на Хаити към нея и аз силно приветствам днешното решение на Г-7 да опрости оставащите двустранни дългове. Ще работим заедно с другите държави, за да осъществим това", се казва в специално изявление на "Даунинг стрийт" 10.
През 2009 г. на Хаити вече бяха опростени на двустранна и многостранна основа дългове, възлизащи на 1,2 млрд. долара.
Макар че е трудно да бъдат получени точни данни, смята се, че всъщност дълговете на Хаити към Г-7 са доста малки, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Най-големите кредитори на карибската страна са Венецуела и Тайван
Участниците в приключилата двудневна среща я определиха като "откровена дискусия за състоянието на глобалното възстановяване".
Те приеха да не публикуват изявление, което да посочва идеи или мерки за действия на техните правителства, а да излязат на обща пресконференция, на която домакинът да обобщи какво е било заявено на форума.
От името на страните от Г-7 канадският финансов министър заяви, че те ще продължат да осигуряват
държавен стимул за подкрепа на гладкия преход към устойчив растеж
и ще продължат да работят за успокояване на глобалните пазари.
Процесът на възстановяване на икономиката след кризата още не се е утвърдил, но вече има "положителни признаци", че най-лошото е минало, каза Флеърти.
Финансовите министри са обсъдили и стратегиите, които ще използват, за да оттеглят стимулите догодина, след като бъде постигнат по-силен и стабилен възстановителен ефект.
Проблемът с бюджетните дефицити е работа на ЕС, а не на Г-7 и трябва да бъде решаван от европейците, подчерта Флеърти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!