България няма да участва в подпомагането на финансово недисциплинирани държави, съобщиха от пресцентъра на Министерството на финансите.
Потвърдихме принципната си позиция, че няма да участва във финансирането на програми за подпомагане на финансово недисциплинирани държави по време на обсъждането на последните промени в договора за Европейския стабилизационен механизъм, се казва в прессъобщението.
Министрите на финансите на страните от Еврогрупата в разширен формат обсъдиха в конферентен разговор последните промени в договора за Европейския стабилизационен механизъм и увеличаване на ресурса на Международния валутен фонд в контекста на европейската дългова криза.
Подкрепяме предложението на държавите от Еврогрупата за въвеждане на правило за вземане на решения от страните по договора с 85% мнозинство в изключителни случаи, се казва в съобщението на министерството.
"България няма да дава никакви средства на Международния валутен фонд (МВФ) за увеличаване на неговия капацитет да отпуска пари на изпаднали в криза държави", каза министърът на финансите Симеон Дянков.
Причините за това са две.
Първата е, че България смята, че
през последните три години МВФ не е изиграл добра роля за преодоляването на
финансовата и икономическата криза в Европа и по-специално в Гърция.
Втората
причина е, че не е редно дисциплинирани държави като България да подпомагат
недисциплинирани.
Министър Дянков отрече появилите се в някои медии спекулации, че България била настойчиво поканена да участва в увеличаването на финансовите възможности на МВФ със сума около 2 млрд. евро.
България не е страна по договора за Европейския стабилизационен механизъм и няма финансови обвързаности по него, добавят от финансовото ведомство.
През 2007 г. България изплати окончателно задълженията си към МВФ.
Сега държавата няма никакви финансови ангажименти към институцията и няма намерение да поема такива.
Отношенията на България с Фонда се развиват по смисъла на общото сътрудничество на институцията с нейните членове, като се осъществяват годишни прегледи по изпълнението на макроикономическите показатели, добавят от МФ.
Освен България, още Румъния и Унгария дадоха да се разбере, че няма да предоставят никакви допълнителни средства на МВФ, посочи по-късно Асошиейтед прес.
Така всички страни от еврозоната се споразумяха да предоставят 150 млрд. евро на МВФ, за да подпомогнат непряко изпадналите в затруднение държави от валутния съюз, като стана ясно, че Полша, която също не членува в еврозоната, обяви, ще отпусне на фонда 6 млрд. евро, Дания, която ще поеме ротационното председателство на ЕС на 1 януари, ще допринесе с 5,4 млрд. евро, а Швеция, която също не е част от еврозоната, обеща да отпусне средства, но не уточни размера на сумата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!