П родължило 20 години изследване на Бахамите показва, че въпреки невероятните си пътешествия, женските лимонови акули винаги се връщат да родят на същото място, където те самите са родени.
Това не е уникално явление за света на животните, но е първият подобен случай при акулите.
"Съставихме голямо родословно дърво на акулите с тяхна ДНК и открихме, че акулите, родени в средата на 90-те години, са напуснали безопасния района на островите на възраст между 5 и 8 години. Макар че са напуснали първия си дом и са посетили толкова много други острови, тези акули "помнят" къде са се родили преди близо цяло десетилетие, могат да открият острова и там да родят нови акули", обяснява д-р Кевин Фелдхейм, ръководител на изследването.
Учените все още не са открили причината на това завръщане, но смятат, че явлението може да се наблюдава и при много други видове акули.
Изследователите смятат, че доказателството, че акулите се раждат и раждат на едно и също място, силно подчертава важността на опазването на местообитанията и местата за раждане на животните.
В Бахамите има закон за пълната защита на всички акули във водите на страната, което ще донесе на островната държава около 80 милиона долара приходи от туристи, дошли заради акулите. /БГНЕС /
Женските акули винаги раждат на родното си място
Продължило 20 години изследване на Бахамите показва, че въпреки невероятните си пътешествия, женските лимонови акули винаги се връщат да родят на същото място, където те самите са родени.
9 декември 2013, 19:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!