"Предложените промени не решават проблемите на управлението и страната - няма да повишат жизнения стандарт на хората, няма да модернизират образованието, няма да спрат хаоса в здравеопазването, нито ще допринесат за борбата с престъпността и корупцията. Напротив - в оставащите няколко месеца до изборите те ще блокират работата на държавната администрация", предупреди синята лидерка Надежда Михайлова.
Според нея това правителство ще остане в историята като "правителство на сделките", а днес могат да се направят три политически извода:
1. Кризата беше използвана от икономическите лобита в управлението за прегрупиране.
2. БСП запазва своите позиции в управлението чрез министрите Петканов и Калчев, за чиято оставка СДС настоява нееднократно.
3. "Новото време" получи онова, която явно им беше обещано в евентуалния "експертен кабинет" от БСП и партията на Костов.
Промените са резултат от безпринципни сделки и единствения проблем, който решават, е оставането на Симеон Сакскобургготски на власт с удобно парламентарно мнозинство, категорични са от синята партия и напомнят прогнозата си, че в политиката на правителството до изборите няма да настъпи промяна.
Обявените рокади са резултат от "безпринципен пазарлък", а БСП на практика запазва позициите си във властта с оставането на МВР шефа Георги Петканов, смята и зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев.
В партията на Иван Костов очаквали да бъде сменен и военният министър Николай Свинаров заради "сериозни нарушения" в търговски сделки в армията, информира БНР.
Вчера от ДСБ дадоха пресконференция "относно злоупотребите в правителствената отбранителна политика". (Вж. стенограмата в DSB.bg).
И двете десни формации са категорични, че смяната в Министерството на културата буди недоумение.
Социалистическата партия от своя страна прогнозира, че промените няма да помогнат за качественото управление на страната и могат да внесат допълнителен хаос, тъй като новите министри няма да навлязат в същността на работата си през останалите три-четири месеца от мандата на правителството.
Соцлидерът Сергей Станишев очаква промените да предизвикат напрежение в НДСВ.
Според "Позитано" 20 предлагането на Мирослав Севлиевски за енергиен министър е част от сделката в либералния съюз с "Новото време", тъй като нововремецът не разбирал нищо от енергетика, предаде БНР.
Смяната на титуляра във ведомството Милко Ковачев, който става министър на икономиката, според левицата говори за допуснатите от правителството грешки в енергетиката.
Заместването на земеделския министър Дикме с Нихат Кабил пък се тълкува като вътрешен въпрос на ДПС.
Целта на рокадите е да бъдат удовлетворени интересите на една етническа партия, на която НДСВ направи заложник цялото управление на страната, убедени са и от ВМРО-Българско национално движение.
Те припомнят, че новият министър на земеделието е известен с обръщението "гяури" към своите подчинени от български произход и след като получава министерско кресло, земеделските субсидии ще продължат да обслужват точно определена група агропроизводители.
Пълен абсурд е обединяването на културата и туризма в едно министерство, категорични са още от ВМРО и коментират:
"Очевидно целта е културни обекти като Галерията за чуждестранно изкуство и Ботаническата градина в Балчик да бъдат превърнати в туристически обекти. По същата логика може да се обединят културата и транспорта в едно министерство, за да няма никакво съмнение, че българската култура е пътник."
"При обявяването на смените министър-председателят Сакскобургготски приличаше на Тодор Живков на десетоноемврийския пленум; такъв е и управленският му стил с налагането на управленска номенклатура, абонирана за властта и нейните привилегии. Ярко доказателство е и оставането в кабинета на министър като Валентин Церовски, което води до съмнения за ангажиментите му към царската фамилия по линия на строежа на магистрали и усвояването на еврофондове", се казва още в становището на ВМРО-БНД.
Според "войводите" тези промени не решават кризата в доверието на българските граждани към това управление.