О сем румънски миньори загинаха днес следобед при експлозия на газ гризу в мина "Петрила" в югозападната част на страната, съобщи АФП, като се позовава на министъра на икономиката на Румъния Варужан Восганян.
Други осем са ранени и са откарани в болница в Хунедоара, съобщи говорителка на местната служба за спешни ситуации. Шест от тях са с тежки изгаряния.
При втора експлозия няколко часа по-късно загинаха и четирима от спасителите, слезли в шахтата, за да извадят телатан а жертвите.
Най-малко 12 души е имало в мината по време на експлозията. Няколко спасителни екипа са слезли, за да се опитат да измъкнат блокираните долу миньори.
Стотици роднини се събраха пред мината след първата експлозия, съобщи румънската телевизия "Реалитатя". Президентът Траян Бъсеску заяви, че възнамерява да замине за Петрила още тази вечер.
Управата на мината смята, че експлозиите са причинени от натрупване на метанов газ и забрани всякакво влизане в нея през следващите 48 часа.
Миньори и техни близки, пожелали анонимност са заявили, че равнището на концентрация на метан е било завишено от понеделник и е предизвикало няколко малки по размер експлозии. Но миньорите са продължили да работят, "принудени от техните началници".
Ако миньор съобщи, че е имало инцидент в мината, заплатата му се намалява. Ако поиска по-добро оборудване, му казват да си търси друга работа, каза пред телевизия "Реалитатя" Ана Алекса, чийто съпруг е бил ранен при първата експлозия.
Това е престъпна небрежност да бъдат оставени тези хора да работят, когато равнището на метан е било превишено, заяви зам.-председателят на Националния синдикален блок Овидиу Джурча.
След първата експлозия не е трябвало да бъдат оставяни други миньори да слизат в мината, добавя той.
Според председателя на синдиката на миньорите от Олтения Марин Кондеску един час след първата експлозия нивото на концетрация на метан е било в нормите и затова ръководството на мината е смятало, че няма риск за спасителите.
Според много свидетели условията на работа в мината, която е една от най-старите в страната, са изключително трудни, а оборудването е остаряло.
Синдикатите критикуват липсата на инвестиции, докато министърът на икономиката подчерта, че Румъния трябва да спазва тавана, определен от Европейската комисия, за субсидии за въгледобивния сектор.
Това е една от най-тежките злополуки в мините на Румъния през последните години.