Случката веднага била отразена в "Уошингтън поуст" и карикатуристът на вестника Клифорд Беримън я илюстрирал, като озаглавил рисунката си "Drawing the Line in Mississippi" (Прокарване на граница в Мисисипи). В кампанията по преизбирането му през 1904 г. президентът заместил досегашния си символ - лоса, с мечка, а през 1906 г. списание "Плейтингс" използвало за първи път наименованието "Teddy Bear" в рекламата за вносни плюшени мечета "Imported Teddy Bears - Best Quality with Voice!".
Докато името на плюшените "teddy bears" е с "установен произход", все още се води спор коя е родината на любимата играчка. За техен откривател претендира американският магазинер Морис Мичъм. Той се вдъхновил от карикатурата във вестника и сложил на витрината две плюшени мечета, изработени от жена му, като поискал специално разрешение от президента да ги нарече "Teddy's bears" (Мечетата на Теди). Магазинът му по-късно се разраснал и се превърнал в "Ideal Novelty and Toy Company".
Да е пионер в производството на плюшените мечета претендира и германката Маргарет Щайф, която останала инвалид след заболяване и не можела да ходи. Тя обаче отказала да се примири с недъга си и продължила да си изкарва хляба с шивашка работа. Първите играчки, които изработила, били плюшени слончета, а после се появили и други животни. През 1903 г. един американец видял нейните мечета и поръчал голямо количество от изделията на "Steiff" за износ в САЩ.
Виж повече за историята с Теди Рузвелт, мечето и карикатурата в:
BearHollow.net
TheodoreRoosevelt.org
... и още за 100-годишния им юбилей в ImAHero.com