К ой не би искал да има истински приятели, на които да разчита във всеки момент.
Но каква е точната рецепта, за да се радваш на тази "привилегия".
Приятелството има своите неписани правила, които трябва да спазваш, пише сп. "Анна клуб".
Психолозите М. Аргайл и М. Хендерсон провели обширно проучване във Великобритания, Италия и Япония, в хода на което са установили, че приятелите трябва да спазват няколко простички норми:
* Споделяй успехите си с приятелите си. Недей да ги търсиш само когато си в емоционална криза или имаш нужда да се оплачеш.
Помни, че споделената радост е двойна радост.
* Оказвай емоционална подкрепа. Независимо че понякога си много изнервена от собствените си проблеми, недей да отказваш на приятел да поплаче на рамото ти - понякога човек наистина има нужда от това.
* Ако твой приятел е изпаднал в трудна ситуация, не очаквай специално да те помоли за помощ.
Направи всичко, което е по силите ти, за да му помогнеш. И недей да мислиш, че трябва да ти е задължен до гроб за това. Приятелите са, за да си помагат - не се знае кога и ти ще имаш нужда от това.
* Винаги връщай дълговете си. Не разчитай на приятелството, за да "забравиш" какво си получила. Дружбата се основава преди всичко на коректни взаимоотношения.
* Много е важно да се чувстваш приятно, когато общуваш с този човек. Няма по-добра основа за едно приятелство от споделените забавни мигове.
Да разговаряте по въпроси, които са интересни за вас, или да купонясвате по цели нощи ? всичко това ще ви сближи и ще затвърди връзката между вас.
* Увереност в другия и доверие към него. Не можеш да имаш нищо общо с човек, на който нямаш доверие.
Ако се чувстваш сигурна и имаш усещането, че можеш да разчиташ на него, значи всичко е наред. Освен това е важно да се постараеш и той да изпитва същото към теб.
* Да защитаваш приятеля в негово отсъствие. Винаги бъди солидарна с него пред други хора.
* Да бъдеш толерантна към останалите му приятели. Спазвай правилото "приятелите на приятеля ми са и мои приятели".
Това е и начин да разшириш кръга на контактите си, да общуваш с нови, интересни хора.
* Да не го критикуваш публично. Дори и понякога да ти се струва, че неговата позиция може би не е съвсем правилна, не го критикувай пред трети лица.
Ако не си съгласна с мнението му, кажи му го насаме.
* Да пазиш тайните, които ти е поверил. Няма нищо по-неприятно от това да споделиш нещо интимно, а после да се окаже, че го е разбрал целият свят.
* Да не го ревнуваш и да не критикуваш личните му отношения с други хора.
Приятелят ти, като всички останали хора, има нужда от лично пространство.
* Не проявявай ревност, не се опитвай да го ограничаваш. Ако смяташ, че някой би го наранил или връзката с любимия му човек се развива зле, кажи му го тактично, без да се налагаш.
* Не бъди назидателна, не поучавай. Много е обезкуражаващо да поискаш съвет, а вместо него да получиш водопад от критика.
Спокойно изслушай проблемите на приятеля си и му кажи мнението си. В никакъв случай не бъди саркастична или язвителна.
Просто се постави на негово място и си представи как би реагирала в подобна ситуация. Страничният поглед често е незаменим съветник.
* Уважавай вътрешния свят и автономността на приятелите си. Не очаквай, че приятелят ти ще споделя всичко с теб по всяко време.
Понякога човек има нужда да остане насаме със себе си и с мислите си. Не се обиждай и не го обвинявай за това.
Сп. "Анна клуб"
Правилата на приятелството
Кой не би искал да има истински приятели, на които да разчита във всеки момент.Но каква е точната рецепта, за да се радваш на тази "привилегия".Приятелството има своите неписани правила, които трябва да спазваш, пише сп. "Анна клуб".
30 март 2006, 07:00