Това е краят на постсъветската ера, пише "Либерасион" и отбелязва, че при киргизите, както преди това при грузинците и украинците революциите успяват, защото атакуват прогнили режими, които не смогват да се удържат с репресии, а Русия не в състояние да им подаде ръка или да ги подкрепя с щикове.
"Но цветята на демокрацията, засети и поливани от Запада, трябва грижливо да се култивират. Новите режими трябва да се подкрепят, за да не свършат като старите", отбелязва изданието.
В "Уест Франс" Жозеф Лиман констатира провала на външната политика на Владимир Путин. Господарят на Кремъл е свикнал да вижда "ръката на Вашингтон" в такива случаи, както по времето на студената война на Запад търсеха "ръката на Москва".
"Демокрацията, както знаем, не се налага отвън и още по-трудно покълва в степите на Централна Азия, отколкото в богатите равнини на Украйна", пише "Прес дьо Ламанш".
Задачите пред бъдещите ръководители на Киргизстан са сериозни, защото страната изпитва големи икономически трудности - трябва да се извършат промени, да се създадат работни места за многото млади хора и не се знае дали на овакантената власт няма да откликне нов автократ, смята изданието.
Манифестации и във Франция, но по повод на реформата в училищата, констатира пресата - става въпрос за "закона Фийон".
"Прогре" пише, че всички добре разбират нетърпението на учениците, на тази възраст никой не е търпелив, но не следва да се вярва в утопии като правото на младостта сама да решава всичко. И обратното, изданието не е доволно от начина, по който министърът на образованието Фийон реагира на протестите.
Министърът заяви, че те са дело на манипулирано малцинство. Така започнаха и събитията през 1968 г., предупреждава "Прогре".
Днешната френска преса обстойно се спира на проблемите около референдума за Европейската конституция.
"Фигаро" смята, че за да се възпре френското "Не", трябва да се отстранят сюжетите, които го нагнетяват. И освен това управляващите трябва да намерят начин на действие, така че окуражавайки "Да"-то на левицата, да не обезкуражат "Да"-то на десницата.
"Ако референдумът за Конституцията се провали, жертва №1 ще е държавният глава", пише "Л' Алзас" и препоръчва на държавния глава да лавира и да направи промени, които сегашният премиер Рафарен изглежда не е в състояние да следва.
Жан-Пиер Рафарен е по първите страници след свое вчерашно телевизионно интервю. "Ест репюбликен" нарича премиера "блажен" и го определя като човек, който всеки път се опитва да остане в курса на нещата.
"Жан-Пиер Рафарен, въпреки непопулярността си, въпреки социалния гняв, увеличената безработица и намалената покупателна способност, не може да направи друго, освен да се ангажира в полза на референдума", пише "Прогре".
А "Ла Прованс" излиза с някои данни. Според последните сондажи французите са категорични, че социалната ситуация е тази, която ще повлияе върху гласуването на референдума. Затова съветът на "Ла Прованс" е Жан-Пиер Рафарен да говори по-скоро на Франция, отколкото на Европа.