Освен изключителния репортаж от Ирак на Сара Даниел в "Нувел Обсерватьор" за убийците на заложници, с които журналистката се е срещнала и разговаряла. Изданието е изпратило в Либия Жан-Батист Ноде, който е автор на статията със заглавие "Кадафи, лудите мечти на един помъдрял бедуин".
"Муамар Кадафи, бедуинът от Сирта, който мечтаеше да застане начело на един обединен арабски свят, вече се е отказал да разпространява революцията по света и сега иска да стане лидер на Африканските съединени щати и световен говорител на мира. Какво е това? Късно помъдряване, нова провокация или последната хитрина на човек, който не е забравил завета на своите деди, че главното умение на човека от пустинята е преди всичко да оцелява..."
"Жьон Африк" продължава разследването си за това дали жителите на Магреба са расисти. След Мароко и Тунис тази седмица във фокуса е Алжир.
Шериф Уазани запознава читателите си с чувствата, изпитвани от черните алжирци, живели или все още живеещи в Алжир, били те студенти, дипломати или нелегални. Примерите от лексиката на обикновения расизъм показва презрението на белите жители на Алжир към техните цветнокожите им сънародници.
"Льо Поан" помества репортаж от Косово, където ООН иска да повярва в мирното съжителство на сръбската и албанската общности. Изглежда световната организация е единствената, която вярва в това, защото насилията срещу сръбското малцинство карат човек да си мисли за най- лошото. Специалният пратеник на "Льо Поан" Ив Корню дори го е включил в заглавието на материала си, което гласи: "Косово: победата на етническото прочистване".
"Фигаро магазин" отново се връща към провокациите на така наречения Кьолнски халиф. Турският гражданин Метин Каплан създава проблеми на германските власти, които се питат дали той е опасен фанатик, или просто обикновен мистик, чиито процедурни дарби и познаването на законите досега са му спестили експулсирането от страната.
Авторът Леополд Санчес пише, че "благодарение на неговия случай може по-добре да се разбере многобройните разкрития на германска връзка в ислямистките атентати през последните години и по-специално атаката срещу Световния търговски център.
От няколко дни непрекъснато се говори за зрелищния скок на цените на петрола и по този повод "Ла Ви Финансиер" посвещава поредица от статии на историята на нефта.
Тази седмица се разглежда периода между 1929 и 1939 г., когато се води битката за Близкия изток. По онова време нарастването на производството се дължи на техническите нововъведения, които позволяват все по-дълбоки сондажи, достигащи в САЩ до 4500 м.
Но съперничеството между британските и американски компании се превръща в сблъсък. Дълго време американските компании са имали минимално присъствие в региона и започват да се интересуват от него, защото осъзнават, че залежите там са перспективни и добивът на петрол е по-евтин.
Заглавието на първа страница на "Експрес" гласи "Комбините на франкмасоните". Война за надмощие, уреждане на сметки... братята се разкъсват помежду си. За запазването на властта все по-често се използват непозволени ходове и удари.
Това важи особено за "Великия ориент" - главната масонска организация във Франция, където ловът на вещици започва на фона на интелектуална криза и криза на идентичността.
"Пари Мач" помества много красива снимка, направена от спътник на НАСА. На нея се вижда оранжева топка, която впрочем много прилича на снимка на Слънцето. Тази топка от светлина, обаче, е просто Вселената в най-ранния си стадий, пише "Пари Мач".