Мартин Мубанга, 31-годишен лондончанин, разказва, че е бил оковаван в белезници дълги часове, че се е облекчавал върху себе си, а после е бил заставян да мие стаята...
Един от хората, провеждали разпитите, сядал върху главата му; трябвало е да търпи невероятна жега...
Арестуван в Замбия, този човек е бил държан в Гуантанамо близо две години.
"Фигаро" пък се спира на израело-палестинския проблем и смята, че сегашният момент е ключов за Израел.
"За да спаси основното, Ариел Шарон, глашатай на крайната десница, възприе прагматична визия за нещата. Той маргинализира представителите на най-радикалните израелци, за които колонизацията е божествена мисия. А сега ще опразни Газа" - което според вестника е "добра новина".
"Монд" отбелязва, че за да се стигне до изтегляне, двама патриарси на израелския политически живот (76-годишният Шарон и 81-годишният Перес) трябва да се споразумеят и да са на една и съща честота на вълната...
След месеци на блокиране в Близкия изток може да се разгърне навреме дошла промяна, пише "Прес дьо Ламанш".
Според "Телеграм" ако Шарон и Перес, от едната страна, и Махмуд Абас, от другата, положат усилия, ще се тръгне по пътя на мира.
Изданието цитира Шарон, който признава: "Знам добре, че един ден ще има палестинска държава, но не искам да съм този, който ще поеме отговорността за нея."
"Репюблик де пирине" също иска да се надява, че сформирането на ново правителство в Тел Авив ще даде началото на мирния процес, ще сложи край на израелската окупация и ще намери решението за двете държави.
И накрая - Силвио Берлускони, който днес е звезда за световната преса.
"Берлускони изчистен от обвинение в корупция", извежда "Интернешънъл хералд трибюн".
Според изданието това е сложило край на дълга съдебна сага, продължила десетилетие.
За "Алзас" целият този сицилийски процес препраща към берлускониевски зони на мрака, към неясния произход на богатството му.
"Никога Берлускони не внесе яснота по това, откакто ръководи държавата. Той направи всичко възможно, за да бъдат приети закони, които го закрилят, и с това не подобри образа на политиците. За пореден път Берлускони се измъкна от правосъдието. Но дали образът му не деградира още повече?", пита се вестникът.
"Прогре" смята, че става дума за "съдебен пирует", а според "Либерасион" това ново изплъзване на Берлускони се приема с безразличие от повечето италианци, но изглежда слага точка на утопията за съдебно пречистване на политическата власт.
Вестникътдиректно отправя упрек на Берлускони, че приетите закони водят до сливане между медийната и политическа власт, като целта е да се сложи под контрол и съдебната система.
Изданието дава формулата: парите държат телевизията, която държи политиката, а тя от своя страна владее правосъдието...