"Фигаро" също отбелязва, че на вчерашната жизненоважна среща в Брюксел Европа бе поставена пред изпитанието "Ирак". Тя избягна кризата. Аснар - испанецът, Берлускони - италианецът, и Блеър - англичанинът, решиха да поизгладят противоречията, коментира вестникът. Британският министър-председател в своята позиция изглежда като откъснат от електората си. Може ли това положение обаче да доведе до неговата оставка, разсъждава "Ла Кроа".
Левият "Мирър", който води медийна битка срещу всякаква военна намеса в Ирак, определя Блеър като виртуално изолиран от Европа. Десният "Сън" е на противоположното становище и окачествява британския премиер като "истински лидер", отказал всякакви компромиси. Според "Дейли мейл" френският президент Жак Ширак се е опитал да вкара в капан Блеър, който защитаваше твърдата си позиция относно Ирак.
"Индипендънт" от своя страна отбелязва, че Франция смята да блокира втора резолюция на Съвета за сигурност на ООН за Ирак. С цел да постигне съгласие ЕС предупреди Саддам Хюсеин за това, което представлява неговият последен шанс. И заключението след срещата на ЕС - Америка се оказа сама, е изводът на "Нюзуик".
"Ла Прес дьо ла манш" от своя страна се спира върху позицията на източноевропейските страни, които изразиха атлантическите си предпочитания, както отбелязва вестникът. А кореспондентът на "Монд" в Букурещ допълва - раздвоена между присъединяването към ЕС и подкрепата на Вашингтон, на новата Европа й е трудно да налучка правилния тон. И така, заключава "Фигаро", 10-те кандидатки тъпчат на едно място пред вратите на ЕС и са държани настрана след ясно изразената си подкрепа за позицията на САЩ.
Колкото до позицията на самите Съединени щати - "Ню Йорк таймс" отбелязва, че масовите антивоенни протести направиха така, че гласът на общественото мнение да бъде чут. Общественото мнение, което се противопоставя на суперсилата Вашингтон.