Водещият френски всекидневник "Монд" има точно име за това, което става в заглавието на редакционната си статия: "Европейски хаос". Министрите от ЕС, пише вестникът, със своето решение да спрат работата на Пакта за стабилност разклатиха един от крайъгълните камъни на европейската интеграция през последните 10 години.
Малките страни на съюза, допълва "Монд", имат всички основания да осъдят арогантността на големите. Някои от тях направиха значителни жертви, за да се съобразят с прочутите критерии от Маастрихтския договор и да се окажат достойни да се приъсединят към общата валута, заключава вестникът.
В коментар в парижкия "Нувел обсерватьор" се приветства решението на френския парламент да ратифицира разширяването на Европейския съюз. Това е исторически вот, отбелязва вестникът, защото ще сложим черта под договорите от Ялта, които разделиха нашия континент на две и осъдиха "другата Европа" на 40 г. леден сталинизъм.
От друга страна "Нувел обсерватьор" признава, че това е вот, който не обръща много внимание на инакомислещите и на пораждащите се опасения от разширяването на организацията от 15 на 25 страни членки. 15 години минаха от еуфорията, последвала падането на Берлинската стена, припомня вестникът и отбелязва, че преобладаващо чувство сред французите е недоверие към новодошлите.
Една от причините за подобни тревоги, според "Нувел обсерватьор", е фактът, че нашите политически лидери имат тенденция да си приписват заслуги за всички добри неща и да обвиняват Брюксел за лошите.
Мюнхенският "Зюддойче цайтунг" гледа на американския план да бъдат оставени повече войници в Германия, отколкото в която и да е друга страна, като знак за подобряване на отношенията. Вестникът отбелязва, че съгласно преглед на разполагането на американските войски в чужбина, само около 20% от тези, разположени в Германия ще бъдат изтеглени, като няма планове за изграждане на бази в Полша.
В коментар "Зюддойче цайтунг" посочва, че президентът Джордж Буш е обещал на съюзниците да участват пълноценно в правения преглед. Изглежда, продължава вестникът, това не е случай на налагането на идеята на водещата нация чрез шантаж. И преди всичко, това не са приказки на президент, който иска да накаже Франция и Германия, като възнагради Полша, както смятаха неоконсервативните кръгове.
Берлинският "Тагесшпигел" привества снизходителната присъда, по думите на вестника, произнесена от германски съд срещу заподозрян за сътрудник на "Ал Кайда". "Тагесшпигел" изтъква, че Шади Абдела, йорданец, получил 4-годишна присъда за това, че е помагал на организатори на нападения срещу еврейски цели, е оказал сътрудничество на силите за сигурност.
Вестникът е на мнение, че по този начин той е помогнал на силите за сигурност да вникнат по-дълбоко в методите на "Ал Кайда". Ето защо е логично йорданецът да получи по-снизходителна присъда, твърди "Тагесшпигел". Вестникът освен това подкрепя идеята за законов механизъм, според който на обвиняемите ще бъдат предлагани по-малки наказания в замяна на тяхното сътрудничество.
"Тагесшпигел" смята, че провинилите си ислямисти ще предоставят информация за тактиките и организационните структури на "Ал Кайда", само ако се надяват да получат някои отстъпки в съда.
Братиславският всекидневник "Сме" помества новина за депутат от опозицията, арестуван в сряда с куфар, пълен с банкноти и обвинен, че взема подкуп от строителен предприемач. Заглавието на статията гласи: "Заповед за арест като педагогическо средство".
Вестникът се надява, че този арест е повратен момент в борбата срещу корупцията в Словакия. Страхът, пише "Сме", е най-ефективното лекарство срещу корупцията. Какъвто и да е изходът от конкретния случай, допълва вестникът, става ясно, че заповедта за арест е много по-добро педагогическо средство от празните приказки в парламента.