Ц ените на петрола на международните пазари се понижиха на фона на слабите макроикономически данни от Китай.
На лондонската борса ICE мартенските фючърси на северноморски петрол тип Вrent поевтиняха с 0,36 долара — до 106,04 долара за барел. Още по-сериозно бе поевтиняването при мартенските фючърси на американски лек петрол тип WTI търгувани на нюйоркската борса NYMEX - с 1,06 долара, до 96,43 долара за барел.
По данни на Федерацията за логистика на Китай, индексът на деловата активност в промишлеността в страната през януари се е понижил до минимума през последните 6 месеца - 50,5 пункта, при 51 пункта през декември 2013 г. Индексът на деловата активност в непроизводствения сектор за януари също бележи понижение - 53,4 пункта, при 54,6 пункта през декември.
Китай е третият най-голям консуматор на петрол в света. Съвсем логично, по-ниската делова активност в промишлеността в Поднебесната означава занижено търсене на петрол, а оттам и поевтиняването на черното злато в световен мащаб. За поевтиняването оказаха влияние и проблеми с доставките на петрол от Сирия, Ирак и други страни. /БГНЕС /
Петролът поевтиня до 96,43 долара за барел
Цените на петрола на международните пазари се понижиха на фона на слабите макроикономически данни от Китай.
4 февруари 2014, 05:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!