Мъж на 68 години, който бе нападнат и тежко ранен при размириците във Великобритания в понеделник, почина от раните си, с което общият брой загинали при тези безредици става петима души, предаде Франс прес.
Ричард Манингтън Баус е бил намерен в безсъзнание в понеделник вечерта в западното лондонско предградие Ийлинг, където бяха разграбени сгради и опожарени коли.
Той е бил обявен за мъртъв в 23,52 ч. местно време снощи. Полицията започна разследване за убийство.
По време на избухналите в събота размирици един мъж бе намерен тежко ранен от огнестрелно оръжие в кола в Кройдън, Южен Лондон и по-късно почина от раните си.
Трима мъже бяха сгазени от кола във вторник вечерта в Бирмингам, докато защитаваха квартала си от мародери.
Безредиците избухнаха в Лондон в събота и продължиха до вторник вечерта, като обхванаха и други градове. Нощите на сряда срещу четвъртък и четвъртък срещу петък бяха спокойни.
Британската полиция задържа лекоатлетката и посланик на летните олимпийски игри Лондон 2012 Челси Айвс за участие в размириците и погромите в Лондон, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на в. "Сън".
Сигналът в полицията бил подаден от родителите на спортистката,
които познали Челси от репортаж по новините. В него се вижда как дъщеря им замерва полицейски автомобили с тухли и участва в разрушаването на магазин за мобилни телефони.
Според вестника 18-годишната Челси отрича да е била замесена в погромите и твърди, че е невинна.
След размириците във Великобритания в действие влезе технология за разпознаване на лица, разработвана за Лондонските олимпийски игри догодина, при която снимки на заподозрените се обработват от обновена програма на Скотланд Ярд за съпоставяне на чертите на лицето, съобщи представител на правоохранителните органи, цитиран от Асошиейтед прес.
Усъвършенстваният софтуер на лондонската полиция е бил използван за откриване на хора, заподозрени в участие в най-необузданите безредици в страната от поколения, посочи източникът, предупреждавайки, че полицията разполага с много други стратегии.
"Това е само един от похватите за преследване и откриване на тези престъпници, имаме още много методи.
Целта е да имаме добро изображение на заподозрения и е много полезно, ако имаш с какво да сравняваш, което ще рече заподозреният да има предишно криминално досие", обясни източникът пожелал анонимност, тъй като разследването не е приключило.
Информацията, че технологията за разпознаване на лица е на разположение на полицията, беше потвърдена и от прессекретар на Скотланд Ярд, който също поиска да остане анонимен.
Той уточни, че тази система се използва за
идентифициране само на заподозрени в сериозни престъпления
като нападения, и че в повечето случаи разпространяването на снимки на заподозрени сред обществеността си остава най-евтиният и ефективен начин за идентифициране на хора.
Полицията разпространи около 25 снимки и видеозаписа в сайта за споделяне на снимки "Фликър", където те вече имат към 400 000 посещения.
Някои от тези снимки са публикувани и в британските таблоиди.
"Сън" ги отпечата на първа страница със заглавие, в което призовава читателите да посочат мародерите на полицията.
И двата източника подчертават, че качеството на изображенията е от решаващо значение. При технология за разпознаване върху лицето се нанася координатна мрежа и се измерват разстоянията между носа, очите, устните и други черти.
Според статия, публикувана в служебното издание на Скотланд Ярд "Джоб", наскоро системата е била ъпгрейдвана и новата версия била далеч по-добра от по-старите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!