К ато агент на източногерманската Държавна сигурност Щази един известен днес берлински журналист някога натопил своя колежка, че ходи на море в България със западногерманския си приятел, разказа Радио "Дойче веле".
Томас Лайнкауф, завеждащ радващата се на висок рейтинг "Трета страница" и седмичното магазинно издание в "Берлинер Цайтунг" - популярен всекидневник, който по времето на ГДР беше орган на компартията - в продължение на две години е работил като агент на Щази с псевдонима Грегор.
Тези факти бяха разкрити миналия петък. А вчера, на редовното редакционно съвещание, друг журналист - 50-годишният Инго Прайслер, който е зам.-редактор на новинарския отдел, също признал пред колегите си, че е бил "неофициален сътрудник" на Щази.
Досието на Лайнкауф, обхващащо 120 страници, е било в архивите на източногерманското разузнаване, които бяха унищожени с решение на "кръглата маса" в тогавашната ГДР.
Днес Лайнкауф е сред авторите, които активно се занимават с миналото на ГДР, а според публикация в консервативния вестник "Ди Велт", той направо се опитва да представи онези години в идилична светлина и
да омаловажи престъпленията на тоталитарния режим.
Наскоро в неговия ресор се появи остра публикация срещу Хубертус Кнабе, ръководител на мемориалния център за престъпленията на комунистическата държава.
Когато уважаваният Кнабе реагира гневно и заяви, че не може бивш доносник да определя редакционната позиция на вестника, се наложи да бъде публикувано подробно обяснение и извинение. Тогава започна и проверката на Лайнкауф.
Хубертус Кнабе, който открай време настоява за разкриването на злодействата, извършени от източногерманската ДС Щази и нейните агенти, миналата година каза пред Дойче веле:
"Съществена част от архивите на ДС все още не е обработена. Там положително все още се крият важни информации."
Точно така се и оказа с досието на 55-годишния Томас Лайнкауф, който като студент е шпионирал колегите си.
За състудентка докладвал, например, че ходи на море в България със своя западногермански приятел - нещо нередно от гледна точка на тогавашната комунистическа власт.
Друга пък, според доносника, поддържала контакти със западногерманци, за да задоволява желанието си за хубави дрехи.
Трета Лайнкауф натопил заради
прекалено либералното й сексуално поведение.
В декларацията за сътрудничество с ДС днешният известен журналист обещава да служи на Щази "добросъвестно, целенасочено, дисциплинирано и с постоянна готовност за работа".
Томас Лайнкауф дори получил статут на вербовчик и освен че шпионирал колегите си по време на купони в своята квартира, по-късно инсталирал магнетофон, за да записва разговорите си с потенциални бъдещи доносници.
След университета неговата партийна, журналистическа и авторска кариера потръгнала бързо, а през 1983 г. партийното издателство в Източен Берлин публикувало книгата му за
тежкия живот на хората при капитализма.
Днес Лайнкауф твърди, че е бил много млад, когато са го вербували, и не си помни кой знае какво от онова време.
Главният редактор на "Берлинер Цайтунг" Йозеф Депенброк съобщи, че Лайнкауф е излязъл в безсрочен отпуск до изясняване на случая, а той е разпоредил пълна проверка на миналото на всички журналисти в редакцията.
В средата на 90-те години във вестника са били обявени досиетата на 15 журналисти, работили за Щази и те незабавно са напуснали редакцията. От тогава в "Берлинер цайтунг" били абсолютно сигурни, че с това минало е свършено един път завинаги.
В Германия, за разлика от България и някои други страни от бившия съветски блок, се смята за морално недопустимо таен агент на Държавна сигурност да работи днес в медия и да има възможност да влияе на общественото мнение.
В емоционално обръщение към читателите, публикувано днес на същата "Трета страница", главният редактор пише за нанесените огромни щети върху авторитета и независимостта на големия вестник, както и изобщо "върху демократичната хигиена на нашето общество".