Сц циална учебна програма ще въвежда студентите в многоядрената архитектура на Intel
Intel Corporation обяви намерението си да подготви студентите в университетите за новата парадигма в софтуерното развитие при преминаването от еднопроцесорни машини към многоядрени и многопоточни машини. "Това развитие ще промени софтуерния дизайн и ще изисква едно изцяло ново и новаторско мислене, което да контролира процесорна мощност от такъв вид" - обясниха представители на компанията.
Като част от своята програма за висше образование, Intel предоставя на 45 от най-добрите университети в света своя опит, финансиране, инструменти за развитие, материали за обучение и сътрудничество с цел включване на многоядрените и multi-threading концепции в университетските програми за обучение по компютърни науки.
До края на тази година Intel очаква повече от 75% от нейните mainstream процесори за сървъри, настолни и преносими персонални компютри да бъдат двуядрени като перспективата е за разработката и на 4, 8 и повече ядрени процесори.
"За да въведем новото поколение компютърни технологии и да представим на пазара нови креативни продукти, от съществена важност е да научим бъдещите софтуерни специалисти как да създават, развиват и премахват грешките в новото поколение софтуер за модерни, многоядрени платформи" - заяви Рене Джеймс, кКорпоративен вицепрезидент и генерален директор на Intel?s Software and Solutions Group - "Пълният потенциал на системите с многоядрени процесори да осигуряват голяма производителност и широки възможности на приложение се проявява, когато софтуеърът е разработен така, че да използва пълния капацитет на машината. Като работи с най-добрите университети в света, Intel създава бъдещето на високопроизводителните компютърни технологии."
Сред университетите, участващи в това световно сътрудничество са Университет Карнеги Мелон (Carnegie Mellon University), Университет Корнел (Cornell University), Технологичен институт на Джорджия (Georgia Institute of Technology), Университет на Мичиган (University of Michigan) и Университет на Вашингтон (University of Washington), както и водещи академични институции в Бразилия , Китай, Индия, Мексико, Русия, Тайван и няколко европейски страни, сред които Унгария. Първите курсове ще започнат през есента на тази година и Intel очаква още стотици университети да се включат през 2007 г. и след това. Все още не е ясно кога в програмата ще бъдат включени висши учебни заведения от България.
Учебната програма предвижда въвеждане в многоядрената архитектура на Intel и ще учи студентите по компютърни науки как да достигнат максималните възможности на програмите си за поточните, многоядрените и многопроцесорните системи като използват компилаторите и threading инструментите на Intel. Учебната програма покрива също и необходимостта от паралелизъм, threading концепции, threading методология и програмиране с threads (Windows*, OpenMP*, PThreads*).
Източник: IDG.BG