Каква би била нашата планета без вода? Отговорът на този въпрос е очевиден - тук, на Земята, би било пусто - без никакви растения и животни, без никакви условия за живот, без съществуването на хората - нито на тези, които замърсяват, нито на тези, които спомагат за съхраняването на водното богатство.
Водата е нужна за оцеляването на човечеството, затова трябва да я опазваме. Това е факт, но не всеки го разбира. Трябва да е ясно, че без нея, животът на Земята е немислим.
Анелия Петрова Варадинова, 13г.Много животински видове зависят от водата и, ако тя е замърсена, те умират. Водата е ценна за водните обитатели, колкото въздухът е ценен за хората. Трябва да се замисляме за такива важни неща и да не замърсяваме моретата и океаните само защото не си даваме сметка, че щетите се отразяват на много видове водни обитатели.За мен е ужасно, когато по новините дадат репортаж за огромно количество замърсена водна маса и за измирането на хиляди морски индивиди.
Ако искаме и за в бъдеще да разчитаме на богато меню, предлагано ни от големите водни басейни, трябва да престанем да ги замърсяваме и да спазваме вече приетите международни спогодби за ограничаване на улова на някои застрашени от изчезване видове.Първото условие за увеличаване на популацията от риба и ракообразни е опазването на чистотата на морската вода.
Водата не е важна само за своите обитатели, а и за всички останали. Без нея растенията не могат да живеят, а те осигуряват кислорода на планетата. Всички живи организми се нуждаят от кислород, за да дишат, а без него този процес е невъзможен.
Не само растенията се нуждаят от вода. Животните и хората също са зависими от наличието й за питейни нужди.
Разпределението на водата на планетата не е равномерно. Когато хора от богатите страни отворят кранчето на чешмата и оттам обилно потича чиста вода, те забравят, че милиони човешки същества не само не могат да си позволят разхищения, а всеки ден трябва да решават дали да утолят жаждата си, да се измият или да напоят полята. В последно време потребностите от вода са се увеличили, ала малцина си дават сметка, че най-ценният от природните ресурси не е неизчерпаем. Държавите, които нямат проблеми с недостига на вода, са длъжни да помагат на тези, които са изправени пред опасността от тежки кризи.
Преди време са смятали, че морската вода убива всякакви вредни за човека микроорганизми, но сега учените доказват, че канализационните води, които не са преминали през пречиствателни съоръжения, разпространяват в моретата причинителите на тежки заболявания като тиф, холера и хепатит.
Когато замърсителите на водата попаднат в хранителната верига на морските обитатели, опастността нараства, защото в края на тяхната хранителна верига е човекът, който рискува да понесе най-сериозните последици.
Хората трябва да рзберат, че тези боклуци, които изхвърлят в морето, не изчезват. Странен, но достоверен факт е, че водолази намерили рак отшелник с твърде неестествена черупка. Той носел на гърба си пластмасова кутийка.
Серният диоксид и хлороводородът, коита се отделят при производствата на промишлените предприятия, водят до повишена киселинност на водата, изключително вредна за растенията, животните и хората.
В следствие на замърсяване на атмосферата и постепенното повишаване на температурата на планетата, полярните ледници, които са източник на изключително чиста вода, се топят. Този процес е огромна загуба за всички живи организми.
Мисля, че е хубаво ценителите на водното богатство да създават още и още морски паркове като този, обхващащ Големия коралов риф на Австралия. По този начин ще могат да защитят кораловите бариери, създавайки такива паркове, в коита туристите да се наслаждават на разнообразието на водната флора и фауна.
Всичко зависи от нас, хората, да опазим наи-важния природен ресурс на планетата Земя.