Ие енадващо вдигнаха двойно цената за транзит на ток, съобщава "Пари". Преди две години Румъния отвори 33% от електроенергийния си пазар, но вдигна трансграничните си такси до такава степен, че практически транзитът на електроенергия през страната стана невъзможен. Това може да се случи и у нас, предупреждават експерти и посочват, че има заплаха за пренос на електроенергия на дъмпингови цени по няколко направления.
Таксата за пренос на електроенергия по мрежата на НЕК скача двойно от 1 юли, реши Държавната комисия за енергийно регулиране. Цената за пренос на мощност с 1 мегават става 11,80 лв. без ДДС, досега тя беше 6 лв./МВт.
ИАТА не признава името на "България Ер", пише още вестникът. Новото име на националния превозвач "България Ер" не е регистрирано от международната авиационна организация ИATA,защото вече съществува авиокомпания "Ер България", научил "Пари". "Ер България" е едно от имената, което се споменава като потенциален купувач на националния превозвач. За нея преди време лобира зам.-транспортният министър Милчо Миланов. Независимо че Софийският градски съд регистрира "България Ер", авиопревозвачът не може официално да използва името пред чуждите авиационни власти и да издава билети под същото име, коментираха експерти.
Няма да има нови министерства, за туризма правят агенция, информира още "Пари". Структурни промени ще има, но те няма да са свързани с нови министерства, заяви в Девня премиерът Симеон Сакскобургготски, след като ден по-рано във Варна отчете двегодишното си управление. На извънредното заседание на кабинета в морската столица не били обсъждани кадрови промени в екипа, а министър-председателят обяви, че е обидно да дърпа уши. Управлението на туризма излиза от Министерството на икономиката, за него ще бъде създадена специална агенция.
НЕК дава старт на АЕЦ "Белене" с поръчка за "Риск инженеринг", обявява "Дневник". Националната електропреносна компания (НЕК) подготви възлагането на техническото задание за строителството на АЕЦ "Белене" на консорциум начело с "Риск инженеринг", в който са още "Енпро" и "Атоменергопроект". Това съобщил за вестника източник от компанията. Техническото задание включва оценка на типовете реактори, безопасността, радиационната и физическата защита на бъдещата централа, както и социално-икономическото значение от строителството за региона и страната.
НАСДАК и СОФИКС водят по печалби, съобщава още "Дневник". Играта "Сити" преполови юли и позитивното развитие на капиталовите пазари по света и у нас донесе доста добри печалби макар и на хартия за участниците. Средният портфейл е с цели 3.12% печалба за едва две седмици, което прави над 80% доход на годишна база.
Рекламите на разхладителни напитки набират скорост, констатира още "Дневник". Вълненията на българския рекламен пазар през изминалия месец са подчинени не на стандартното за всеки месец измерване на обемите, сочат проучвания на различни социологически агенции. През юни стартира приложението на първия у нас инструмент за изследване на националната интернет аудитория - Scan_it. Той е съвместен проект на две български ИТ компании - "Истисофт" и "Нетинфо", и агенция за маркетингови проучвания "Ноема". Първото изследване е свързано с появата на еротика в българските реклами.
Искаме от ЕС монопол за мавруда и гъмзата, пише "Сега". България ще защитава пред Европейския съюз правото си единствена на континента да отглежда грозде от винените сортове мавруд, гъмза и мелнишка лоза. Това предвижда стратегията за лозата и виното, представена вчера от министъра на земеделието Мехмед Дикме. Маврудът е стар местен сорт и е разпространен единствено в районите на Асеновград и Чирпан.
Искат държавата да плаща сертификати за малки фирми, информира още "Сега". Да се създаде специален фонд, който да покрива около 50% от разходите по сертифициране по ISO 9000 на малките и средните предприятия, поискаха вчера от Националната предприемаческа и занаятчийска камара. "Ако не се създаде спешно такъв фонд, при влизането в ЕС 80% от малките и средните фирми ще фалират, защото ще са необходими много средства за преоборудване и приравняване на предприятията с тези от ЕС", обясни шефът на международния фонд "Център за насърчаване на чуждестранните инвестиции и за развитие на малките и средните предприятия" Йосиф Аврамов.
Губим $100 млн. от неизвършен износ на зърно, алармира още "Сега". "България ще загуби $100 млн. заради неосъществен експорт на пшеница, но ще спечели $150 млн. от износа на слънчоглед и царевица", обяви във Варна земеделският министър Мехмед Дикме.
Захарта скочи заради компотите, установява "Стандарт". Захарта поскъпна рязко точно когато започна сезонът на компотите и предстои варенето на ракията. Само за седмица цената на сладката стока се вдигна на два пъти с по 10-15%. "Изненадан съм. Поискаха ми по 76 ст. за килограм, а доскоро плащах по 56 ст.", обясни търговец, докато пазарува от борса на едро в Плевен. Чувалите от 50 килограма са поскъпнали от 29 на 34 лева на тържището "Ритон" в Пловдив.
"Море на изплащане" е друго от заглавията в "Стандарт". На вересия минава и лятната почивка, съобщават туристически фирми. Поради бедността на българите и за да не падат оборотите, операторите предлагат море на изплащане. Това си е жест към хората с тънък джоб. Те могат да отидат на Южното Черноморие една седмица при пълен пансион само срещу 25 лева. Останалата част от стойността на почивката се изплаща на вноски следващите 3 или 9 месеца.
Бизнестемите в пресата днес, 14 юли 2003 г.
Изненадващо вдигнаха двойно цената за транзит на ток, съобщава "Пари". Преди две години Румъния отвори 33% от електроенергийния си пазар, но вдигна трансграничните си такси до такава степен, че практически транзитът на електроенергия през страната стана невъзможен.
14 юли 2003, 09:46