Н а церемонията в Министерския съвет днес за цени не се говореше.
Но след това енергийни специалисти казаха на журналистите, че
природният газ ще поскъпва два пъти през първите 6 месеца на 2007 г.
- от 1 април и от 1 юли.
Първото поскъпване на 1 април щяло да бъде с процент по-малък от 10 на сто. Второто увеличение на цената от началото на юли се очаква да е по-малко от първото поскъпване.
Увеличенията на цената на природния газ са регламентирани в график до края на 2012 година. До края на периода цената на природния газ ще се увеличи максимум с 40 процента, при равни други условия, прогнозираха специалистите. Тежестта ще е най-голяма през първата година, през 2008 г., 2009 г. и 2010 г. тежестта щяла да е равно разпределена, а през последните две години увеличението в цената - най-малко.
В оповестения частично от българското министерство документ се казва, че "гарантираните транзитни приходи на България до края на 2030 г. се увеличават от 1.2 на 4.7 млрд. лв., а ако се оправдаят най-оптимистичните прогнози за транзит, тези приходи могат да достигнат 7.8 млрд. лв.
Българско министерство твърди,че е постигнало "плавен преход към пазарни цени на природния газ в ЕС". По този начин се избягва опасността за шоково увеличение и криза в индустриите, зависими от природен газ. Периодът на прехода е от април 2007 г. до края на 2012 г., се казва в съобщението.
Посочва се, че "възникващите от изменението на договорите разходи на "Булгаргаз" ЕАД са 0.77 млрд. лв. до края на 2012 г. При продължаване на действащите договори без изменения, загубите от намаления транзит след 2011 г. биха били между 3.5 и 6.6 млрд. лв.
Транзитната тарифа, по която ООО "Газпром експорт" ще плаща на "Булгаргаз" ЕАД, ще се увеличава всяка година в зависимост от инфлацията в ЕС".
Подобна клауза била прецедент в историята на ОАО "Газпром", според екипа на Румен Овчаров, а положителният финансов резултат за "Булгаргаз" ЕАД от тази индексация бил над 900 милиона лева.
Дългосрочният договор с ОАО "Газпром" значително увеличава стойността на нематериалните активи на "Булгаргаз" ЕАД и приходите на българската държава при бъдещо публично предлагане на акции на компанията.
България гарантира доставката и транзита на природен газ до края на 2030 г. Това осигурява предвидимост на икономическата среда и конкурентоспособност на икономиката ни. По този показател за макроикономическа стабилност България се изравнява с ред европейски държави, от които до този момент изоставаше, се казва в съоабщението.
Добавя се, че сред държавите, успели да сключат дългосрочен договор с ОАО "Газпром" са Франция (договор до 2015 г.), Германия (2030 г.), Полша (2022 г.), Холандия (2019 г.), Чехия (2020 г.), Италия (2035 г.), Унгария (2015 г.), Австрия (2027 г.), Финландия (2025 г.).
За пръв път България владее изцяло транзитните газопроводи на своя територия. В момента е в сила междуправителствено споразумение от 1986 г., според което транзитните газопроводи са предназначени за транзита на руски природен газ за съседни държави.
Това означава, че досега на "Булгаргаз" ЕАД се налагаше да плаща на ООО "Газпром експорт" за доставка на газ до някои региони в страната, въпреки че газопроводите са българска собственост и са на българска територия, подчертаха от министерството.