Ако твърденията им бъдат доказани, ще предизвикат революция в съвременната физика, която през последните 100 години изхожда от постулата, че скоростта на светлината е постоянна.
"Твърдим нещо необикновено, наистина - споделя пред британския в. "Гардиън" астрономът Майкъл Мърфи. - Изследванията ни показват, че има по-различен начин на взаимодействие между светлината и материята, което означава, че Айнщайновата теория е сгрешена."
Твърдението, че скоростта на светлината е постоянна е залегнало в много съвременни теории. Според Мърфи то не е абсолютно точно и тази неточност може да отвори врати към цяла нова вселена и нови фундаментални закони.
Откритието на британския екип било направено, когато подложили на анализ светлината, идваща от квазарите - небесни тела, намиращи се на милиарди светлинни години от Земята, чиито избухвания, помагат за разкриване на детайли около това какво се е случвало с Вселената в нейната "младост".
Изучавайки светлината на 143 обекта, учените открили, че от момента на зараждането на Вселената силата на взаимодействие между атомите се е променила по време на т.нар. "Голям взрив" с 0,001%.
Прието е, че скоростта на светлината зависи от силата на междуатомното взаимодействие и следователно тя също се променя, така както е променливо отношението между атомите, което е и причината за съмнение в достоверността на Айнщайновата теория.