На днешната дискусия в Народното събрание за промените в Закона за горите отново не беше постигнат консенсус по най-спорния чл. 54 от поправките.
В него е най-оспорваната промяна, засягаща промяната на предназначението на горски територии и земеделски земи, когато става въпрос за строеж на ски писти и съоръжения.
"Няма промяна в позициите по чл. 54", каза председателят на земеделската комисия в парламента Десислава Танева и така прекрати проточилия се два часа дебат.
Дискусията продължи по останалите текстове.
Министър Мирослав Найденов обясни, че при сегашното законодателство първо се плаща промяна на предназначението и са необходими 20-30 хил. лв. за една писта от 1000 декара.
"Не се е намерил още идиот, който да поиска такова нещо. Да бъдат спокойни еколозите - няма да се намери кой да плати напред 50 или 100 милиона лв., ако остане сегашният режим", каза Найденов. Въпросът е дали има консенсус, допълни той.
По-рано един от еколозите се притесни, че ловци могат да застрелят някой скиор. Министър Найденов го успокои: "Скиорите няма да бъдат застреляни от ловци, дайте да решим въпроса с това скиорите да могат да карат ски".
Адвокат Свилен Овчаров, юрист на коалиция "За да остане природа в България", заяви, че в Закона за горите се прави невиждано изключение, за да могат определени инвеститори да заобиколят промяната в предназначението на горските площи.
"Природозащитните организации не са против инвестициите в туризма, но са приоритетно за онези от тях, които са природосъобразни и дават поминък целогодишно, а не сезонно и не са свързани с нови сечи. В България има противопоставяне на масовия срещу алтернативния туризъм, като вторият е целогодишен, устойчив и не унищожава собствения си ресурс, докато масовият унищожава клона, на който седи, т.е. собствения си ресурс", каза още адвокат Овчаров.
Днес на дискусията присъства съсобственикът на Първа инвестиционна банка Цеко Минев, който е инвеститор в ски зони и съоръжения и срещу когото протестиращите природозащитници от години издигат лозунги. Той коментира:
"Пред общественото мнение въпросът за горите беше поставен така, че едва ли не ски спортът и зимният туризъм ще помогнат за изсичането на горите в България - искам най-отговорно да кажа, че в целия свят, а и у нас, това не може да е така."
"Напротив, зимните спортове са нещо, което е най-устойчивото развитие и ползване на планините от хората, от обществото.
Най-екологичният вид транспорт са лифтовете",
продължи Минев. Почти една трета от територията на България са планини и естественият поминък е зимният туризъм и зимните спортове, с нормални разрешения и облекчения за инвеститорите, каза той.
По думите му спортната инфраструктура в планините е сред най-трудно възвръщаемите инвестиции. Смятайте, че всеки кубик бетон се налива с хеликоптер и това е адски скъпо, струва над 5 хил. евро на час, уточни той. "Предишният закон е направен като параграф 22 - сменяш предназначението на земята, като я купиш, а как да я купиш като е държавна публична собственост и е природен парк, това не се продава", смята Цеко Минев.
Междувременно беше отложен, а след това
насрочен отново протестът, организиран през "Фейсбук", на Орлов мост.
Този протест е подготвен с уведомление до Столичната община.
Първо отложиха шествието, обявено като "Туристи навред за горите", за 5 юли, четвъртък. Но по-късно обявиха, че на Орлов мост днес, вторник, в 18,30 ч. ще се съберат граждани в знак на солидарност към доброволците и служителите огнеборци на Витоша, както и към днешните протести за "Морската градина" на Варна и за парк "Бедечка" в Стара Загора.
Организаторите напомниха, че в момента над 100 души от коалицията, "Офроуд България" и хора, самоорганизирали се през социалните мрежи, са се присъединили към останалите доброволци, за да гасят пожара на Витоша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!