С поред лидера на ДПС Лютчи Местан има сценарий за въвеждане на еднопартийни управления чрез промяна на изборните правила.
„Целта на българския референдум за изборните правила е
чрез въвеждане на смесена пропорционално-мажоритарна система да се променят моделите на управление на страната“,
заяви Местан от парламентарната трибуна в декларация от името на групата на движението.
По думите му еднопартийните управления в България се израждат в управления с авторитарни елементи и тогава действително МВР може да се окаже не само лицето, но и душата на съвременната българска държава.
Според него чрез облекчаване на условията за признаването на задължителния характер на референдумите това Народно събрание ще бъде принудено да въведе смесена избирателна система.
Той призова мнозинството да не се позовава на германския модел, защото той няма нищо общо с това, което ще се случи в България.
„В Германия смесената система е пропорционална по същество“, уточни Местан.
„Ние разбираме силната държава като демократична, а не като силова“, подчерта той и призова към консенсус.
„Нека всички останали партии много внимателно да прочетат този сценарий и днес да гласуват отговорно“, заяви той.
Според него изводът от референдума в Гърция е, че е добре по-често да има референдуми, но не по експертни теми, а по ценностни въпроси, с които да се коригира представителната власт в една или друга държава.
Лидерът на ДПС заяви, че когато представителните власти прибягват до референдум, за да скрият собствената си политическа отговорност зад гърба на суверена, може да има последствия както за съответната държава, така и за целостта на Европейския съюз.
„Представяте ли си след 10 години следващо популистко мнозинство в НС да попита българския народ дали България да върне на кредиторите заема от 16 млрд. лв., който гласувахме в тази пленарна зала. Какво става тогава с международното право, попита Местан.
„ЕС, основан на последващи референдуми за преразглеждане на вече взети решения от представителните власти, не може да оцелее“, категоричен е Местан.
Същевременно мнозинството в парламента отхвърли предложението на ДПС от законодателната програма на парламента да отпадне окончателното обсъждане на промените в Закона за референдумите.
Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов пък подчерта, че с промените се цели единствено да се даде възможност на сънародниците зад граница да участват в референдуми и се уреждат принципните правила по отношение на провеждане на референдум едновременно с друг вид избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!