Политици и наблюдатели сблъскаха вижданията си за причините за кризата между институциите през последните седмици.
Груби грешки в политиката на финансовия министър, руските енергийни проекти, бяха част от мненията за причините за конфликта между президент и правителство, изразени в предаването "Неделя 150" на БНР.
Акциите на президента не са в посока на правомощията му, разписани в Конституцията, каза председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Тя обяви, че по нейна идея в сряда ще се проведе публична дискусия в парламента за държавната власт и нейното прилагане.
Действията, които съм предприела до момента са от името на НС, като аз действам само от името на НС, посочи Цачева.
Според нея по правомощия президентът трябва да действа като един умиротворител, като един посредник между различните власти, тъй като той няма пряка компетентност във всяка една от властите, но той би могъл със своите действия и обръщения да влияе върху работата на тези власти.
Тук обаче Конституцията предвижда изрично в специална разпоредба, че президентът може да се обръща към народа и Народното събрание и оттук следа въпросът, считате ли, че действията на президента в последните му няколко публични изяви са в посока на умиротворител на нацията, на балансьор между различните политически сили и между различните власти, попита Цачева.
Конфликтът между институциите ще продължи, защото
в тяхната основа стоят руските енергийни проекти,
смята политологът Евгений Дайнов. Според него, президентът Георги Първанов е този, който провокира тези сблъсъци.
Не геостратегическите проекти са в основата на междуинституционалната криза - проблемът е в икономическото състояние на страната, особено в състоянието на държавните финансите, каза Татяна Дончева, бивш депутат от БСП.
Благодарение на две-три
груби грешки на финансовия министър и на кабинета,
от които не трябва да се изключва и министър-председателят, ситуацията с държавните финанси е много тревожна и натрупването на дефицит е изключително прекомерно, подчерта Дончева.
Според нея причината за дефицита е поведението на министъра на финансите Симеон Дянков, чиито първи две стъпки бяха да спре разплащането с бизнеса и да спре връщането на ДДС, като се мъчи да го разсрочва във времето. Дончева сравни това с финансовата криза през 1996 г.
Татяна Дончева смята, че в момента "правителството се мъчи да извади нова опера за бягане", като сюжетът е, че предишното правителство е сключило много обществени поръчки, за които не е имало пари за разплащане.
Истината е, че Бойко Борисов има неясна позиция по руските проекти, отбеляза Дончева, като изрази мнение, че сблъсъците са неизбежни.
Първанов има нужда от позициониране като опозиция по отношение на кабинета, но той може да прави, каквото си иска след края на мандата си, уточни още бившият депутат от БСП.
Татяна Дончева твърди още, че Георги Първанов и Бойко Борисов имат общ кръг икономически приятели.
Според нея президентът е бил заинтересован ГЕРБ и в частност Бойко Борисов да са на власт.
Дефицитът само за първите два месеца на годината вероятно ще бъде над 2%
от брутния вътрешен продукт, прогнозира бившият зам.-финансов министър, общински съветник в София от БСП Георги Кадиев.
Според него стъпките пред правителството са няколко - намаляване на разходите, затягане на приходните агенции, което до момента не се забелязва, а всички реформи дават обратен резултат, и последната и най-лесна мярка - увеличението на данъците.
Увеличението на здравната вноска, която предлага правителството, е именно такава мярка, даде пример Кадиев.
За предложението да се режат привилегиите на чиновници, армия и полиция, Кадиев смята, че има логика в това, защото не е хубаво един тип служители да са привилегировани пред друг, в случая тези, които са държавни служители, пред тези, които са на трудов договор.
Финансовият министър е тежко компрометиран като имидж - не може да си финансов министър, ако не успяваш да си сдържаш емоциите, езика, да не говорим за професионалните решения, коментира още Георги Кадиев.
Според него Симеон Дянков влиза в излишни институционални противоречия, което вреди не само на него, а и на всички финансови служители във всички агенции, подчинени на финансовото министерство.
България има нужда от нов президент,
заяви в декларация днес СДС. В нея от съюза потвърдиха намерението да подпишат подготвяното от парламентарната група на ГЕРБ искане за отстраняване на президента Георги Първанов от поста му.
"България има нужда от нова програма за излизане от кризата, но този президент няма моралното право да говори за това. Първанов създаде Тройната коалиция и мълча за всичките й безобразия.
Затова ние категорично отхвърляме лицемерното му поведение сега и откровената кражба, с която той се опитва да си присвои нашите позиции", заявяват от СДС.
В декларацията отново се настоява президентът Първанов да публикува стенограмите от разговорите за създаването на тройната коалиция и от разговорите си с Владимир Путин за АЕЦ "Белене" и "Южен поток".
Според Веселин Методиев от ДСБ рекациите на Георги Първанов показвали, че той се е уплашил. На пресконференцията си Първанов показа, че знае какво може да му се случи в парламент с това мнозинство, посочи Методиев.
Той определи като нелепо твърдението на президента за "костовизация".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!