Национален референдум се провежда задължително, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка на не по-малко от 500 хил. български граждани с избирателни права.
Това гласи приетият днес от Народното събрание закон за референдумите.
При 200 хил. подписа парламентът ще разглежда предложението и ще решава дали да свика референдум по свое усмотрение.
Местния референдум става задължителен, ако са събрани подписите на не по-малко от една десета от гражданите с избиратени права.
Ако подписката е от една двайста от гражданите, тогава предложението се разглежда и се взема решение от съответния общински съвет.
Миналата седмица парламентът реши, че на референдум няма да могат да се решават въпроси за повдигане на обвинение срещу президента в държавна измяна и нарушение на Конституцията, за избора на Висш съдебен съвет и на инспектората към него, както и за състава на Конституционния съд.
Не може да се свиква референдум и за обявяване на военно положение, за насрочване на избори за президент, за избиране или освобождаване на министър-председателя и правителството, за избор на омбудсман, на състав на Сметната палата и на управител на БНБ.
Няма да се прави национално допитване и за текстовете на закони и кодекси, които уреждат всички отношения в дадена област, както и по казуси уредени в сключени от България международни договори.
Гражданите няма да могат да се решават чрез референдум и размера на данъците, осигуровките и държавния бюджет.
Още на 21 май бе регламентирано, че референдум ще може да се свиква и от граждани, но заради тежки спорове в пленарната зала беще отложено гласуването на текста за това дали парламентът ще има последната дума за свикването на национално допитване.
Референдум ще може да бъде свикан за отделни закони, за сключването на договори за държавни заеми, за изпращането и използването на български въоръжени сили извън страната, както и за пребиваването на чужди войски на територията на страната или преминаването им през нея, за даването на амнистия.
Първоначално законопроектът за пряко участие на гражданите в управлението предвиждаше при подписите на 600 хил. души референдумът да е задължителен.