69% от столичани не одобряват предвидените нови цени за паркиране в синята и зелената зона. Цената от 2 лева за 1 час престой в синята зона е неприемлива според 71%, а 1 лев за час престой в новата зелена зона не одобряват 60% от столичани.
Това показват данните от социологическото проучване на агенция ЕСТАТ, съобщи днес управителят на агенцията Иво Желев.
Столичани очакват тези промени да бръкнат много дълбоко в джоба им и да ги вкарат в допълнителни разходи, заяви Желев. Никой не желае да плаща повече, особено когато смята, че не получава достатъчно добра услуга в замяна, допълни той. Мнозинството смята, че
разходите ще скочат тройно след новите промени.
Хората, които живеят и работят в центъра, очакват месечният им разход за паркиране да стане от порядъка на 150-180 лева.
Позитивни очаквания от наредбата имат повече пенсионерите, докато особено засегнати се чувстват хората, които живеят в периферията на столицата, но работят в центъра, поясни Желев.
Заявява се, че ще се увеличи градският транспорт, но делът на тези, които ще си извадят стикери за паркиране пред дома не е толкова голям - под 10%, информира той. Малко над 1/3 от анкетираните са категорични, че ще протестират, а още 30% заявяват, че имат готовност да се включат в протестите.
38% очакват, че след бурни протести тези промени ще бъдат отменени
или поне смекчени, допълни Желев. Когато гражданите отстояват своите права, ние ще бъдем неотменно до тях, заяви Дара Николова, координатор на Движение ДНЕС. На 20 август имаше работна среща в Столичната община, на която отново протестиращите граждани настояха за отмяна на наредбата, припомни тя.
Резултатите от проучването показват, че 52% от столичаните не одобряват и въвеждането на максимално време за престой в синята (2 часа) и в зелената зона (4 часа), срещу 43% одобряващи това решение на столичните общински съветници.
Що се отнася до начините на заплащане на таксата за паркиране в синята и в зелената зона, очевидно столичните шофьори са свикнали с тази практика и почти 80% от тях я приемат, като само 19,6% изказват неудовлетворение.
Негативно настроени са софиянци и срещу новите изисквания към живеещите в районите на зоните с платено паркиране относно правото им да паркират в близост до жилищата си. 62% от анкетираните не одобряват новите изисквания, включително огромния брой изискуеми документи, а 33% подкрепят това решение на СОС.
По отношение промените в реда за преференциално паркиране на автомобили, превозващи хора с увреждания, 45,8% от анкетираните изказват одобрение срещу 25,6% противници на новите правила. Тук, обаче, е твърде висок процентът (28,7%) на отговорилите, че не могат да преценят, тъй като очевидно този казус не се отнася до тях и не познават в детайли старите и новите правила.
Най-критични са столичани по отношение на обществените (безплатните) паркинги.
88,5% от участниците в проучването твърдят, че те са недостатъчно на брой, според 84,4% имат недостатъчен капацитет, а според 76,6% са с недобро местоположение.
Според данните от проучването, 78,5% от анкетираните карат собствена (или на семейството) кола, 4,7% карат кола на лизинг, 9,8% - служебен автомобил, а едва 7% от участниците в анкетата не карат автомобил.
14,3% от анкетираните са декларирали, че живеят в района на синята зона, 19,3% - в зелената зона, а 64% - извън зоните за платено паркиране. В същото време, 33% работят в синята зона, на 17% работните места са в новата зелена зона, а 44% са трудово ангажирани извън зоните за платено паркиране. Това в голяма степен обяснява и големия процент (65,3%) отговорили, че новите правила за паркиране в София ще им се отразят негативно, а други 21% не могат да преценят. Едва 13,7% оценяват положително промените в Наредбата за организацията на движението в София.
51% от анкетираните знаят за внесения от Гражданско движение ДНЕС съдебен иск срещу промените в Наредбата за организация на движението в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!