В комитета влизат лидерката на БЗНС-Народен съюз Анастасия Мозер, Тошо Пейков от движение "Оборище", депутатите Лъчезар Тошев от СДС и Иван Иванов от ОДС.
"Инициативният комитет за освобождаване на столицата от паметника на Съветската армия окупаторка" призова всички демократично мислещи българи да обединят усилията си и "с нашия могъщ глас и воля на свободни граждани да принудим компетентните общински и държавни органи да се вслушат в решителното ни искане: "Освободете, колкото може по-скоро, българската столица от този мрачен символ на едно още по-мрачно минало!", допълва БНР.
Мозер, Пейков, Тошев, Иванов и други членове на комитета питат "не е ли срамно за всеки софиянец, за всеки български патриот и родолюбец, че най-внушителният по своите размери паметник е на чужд войник с шмайзер в ръка и на една чужда армия, които донесоха на щиковете си комунистическо-болшевишка тирания".
Паметникът бе определен като "позор", като "символ на злото", което стърчи на височина над 50 метра.
Дори шмайзерът на Альоша е обърнат надолу, а не нагоре, коментира Анастасия Мозер.
Инициаторите бяха категорични, че монументът не трябва да се разрушава и събаря, а да се демонтира и премести в специален резерват или алея за символите на комунизма, където екскурзовод да показва езическото скулптурно изкуство от времето на соцреализма.
Скоро е 60-годишнината от Девети септември 1944-та. Догодина пък се навършват 60 години от победата на антихитлеристката коалиция над фашистка Германия. Денят на победата се отбелязва на 9 май в Русия и на 8 май в съюзническите й държави, където го наричат "Victory in Europe (VE) Day".
Паметник на съветския воин има дори в Берлин, в знак на почит към всички 21 000 бойци от Червената армия, загинали при превземането на столицата на нацистка Германия.
В парка "Трептов", където се намира той, са погребани 5000 от тях.
Миналата есен 12-метровата фигура бе демонтирана за реставриране и върната на мястото си в началото на май, в навечерието на Деня на победата.
В едната си ръка войникът държи меч, с който разсича нацистка свастика, а в другата - спасено германско момиченце.
Заедно с хълма, на който е поставен, височината на паметника достига около 30 метра.
Скулптурата е изработена в Ленинград и докарана с кораб в Берлин, а официалното й откриване е било на 8 май 1949 г.
Обновяването на 40-тонната статуя струваше на германската държава 1,5 млн. евро, а от 1999 г. насам за поддръжка и реставрация на съветските военни мемориали в Берлин са похарчени над 6 млн. евро, като ежегодно за тази цел се заделят 1 млн., обясняват местните власти.
В германската столица има три такива паметника, но този е най-известният в света, посветен на Втората световна война.