Обама или Ромни: Изборите в САЩ започват
Сегашният държавен глава, който се бори за втори мандат призовава: "Напред!"   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В САЩ днес ще се състоят избори за президент, за Конгрес, за губернатори - в 11 от 50-те щата, както и за щатски събрания - в 44 от 50 щата.

Изборите за президент са общи, но непреки

Те се свикват на четири години - в първия вторник на ноември. Избирателите гласуват за членовете на избирателната колегия - общо 538. Броят им е равен на сбора от членовете на Камарата на представителите и на Сената (435 конгресмени и 100 сенатори), плюс трима от федералния окръг Колумбия, където е столицата Вашингтон.

За да бъде избран, кандидатът трябва да получи най-малко 270 гласа (50 процента + 1 глас) в избирателната колегия. Нейните членове ще гласуват на 17 декември (първия понеделник след втората сряда на декември) в столиците на щатите, където са избрани, но името на новия президент по правило става известно след приключване на изборния ден.

Системата на непряко избиране на президент на САЩ, датираща от 1804 г., действа така, че е възможно президентът да влезе в Белия дом с мнозинство от гласовете в избирателната колегия, макар и с по-малко гласове от съперника си в народния вот (гласовете на избирателите).

Представителството на всеки щат в избирателната колегия се определя от числеността на населението. Калифорния с население от близо 38 млн. има 55 членове в избирателната колегия, а Монтана с население 1 млн. - трима.

Партията, спечелила повече гласове на избирателите за членове на избирателната колегия в даден щат, получава цялата бройка членове на колегията за щата.

По закон

членовете на избирателната колегия формално не са обвързани да гласуват за кандидата,

с чиято бюлетина са избрани. Ако двамата кандидати получат по равен брой гласове в избирателната колегия, новоизбраната Камара на представителите избира новия президент, а новоизбраният Сенат - новия вицепрезидент.

Социологическите анкети показват практически изравнена подкрепа за двамата кандидати за Белия дом - сегашния президент демократ Барак Обама, който се бори за втори мандат, и кандидата на републиканците, бившия губернатор на щата Масачузетс Мит Ромни.

Кандидат за вицепрезидент в двойката на демократите е досегашният вицепрезидент Джо Байдън, а на републиканците - конгресменът Пол Райън.

Последната анкета на Ройтерс/Ипсос сочи преднина от 4% за Обама в Охайо, един от

т.нар. решаващи щати (девет на брой),

където никоя от двете партии нямаше ясно надмощие в предизборната кампания. Тази преднина обае е в границите на статистическата грешка.

По най-нови данни Ромни води с един процент пред Обама в друг от важните за изборите щати - Флорида. Решаващите щати имат общо 161 гласа в избирателната колегия.

Парламентарните избори са преки. Подновява се целият състав на Камарата на представителите - 435 конгресмени, и 33 от 100 сенатори.

В досегашния Конгрес републиканците имат мнозинство в Камарата на представителите, а демократите - в Сената.

Мандатите на депутатите в Камарата на представителите са за две години. Техният брой - 435 - не се е променял от 1913 г.

В сегашната Камара през 2010 г. републиканците спечелиха мнозинство от 49 мандата и прогнозите са, че те ще запазят мнозинството си, но може би с до десетина депутати по-малко.

Сега в Сената има 53 сенатори демократи и 47 републиканци. В Сената всеки от 50-те щати е представен от двама сенатори с шестгодишен мандат, които не са избирани в една и съща година.

33-те мандата, които предстои да бъдат подновени, са на 21 демократи, двама независими, гласуващи с демократите и 10 републиканци.

Днес ще се състоят и избори за губернатори в 11 щата, както и за щатски събрания в 44 щата. Почти всички щати имат двукамарни парламенти. На национално равнище републиканците имат около 60% мнозинство в щатските събрания.

В изборния ден американските избиратели

ще се произнесат в 174 референдума по въпроси от най-различен характер -

от данъците през легализирането на канабиса до хомосексуалните бракове.

Изборните секции затварят по различно време в различните щати. Резултатът от изборите за президент обикновено става известен около 3 ч. по Гринуич (5 ч. бълг. време) на следващия ден.

Два съвсем малки избирателни района в щата Ню Хемпшър

ще отворят за кратко избирателните бюра в полунощ местно време

(седем часа българско), за да може жители им да спазят отдавнашната традиция - да бъдат първите, които гласуват в САЩ, предаде ДПА.

Гласуването там има особено значение за оспорваната надпревара между президента демократ Барак Обама и републиканския му съперник Мит Ромни, тъй като Ню Хемпшър е един от седемте щата, в които се смята, че избирателите до последно не са решили за кого да гласуват.

Диксвил Ноч, село в гората, разположено на 30 км южно от канадската граница, и Хартс Локейшън, на около 130 км от Диксвил, всеки път имат честта да бъдат първи и за кратко привличат вниманието на целите Щати, докато бъдат преброени и съобщени резултатите от гласуването там.

След това секциите там ще затворят, преди жителите на останалата част на щата да се събудят и да започнат да гласуват шест часа по-късно, в 13 часа българско време.

В Диксвил Ноч, където гласуват около 20 души, спазват традицията на най-ранното гласуване от 1960 г. Избирателният закон в Ню Хемпшър позволява на малките населени места с население под 100 души да отварят секциите още в първата минута след полунощ.

През 2008 г. Обама стана първият демократ спечелил в Диксвил Ноч, който 40 години преди това бе гласувал за републиканците. Тогава Обама получи там 15 гласа, а Джон Маккейн - само шест.

Щатите в САЩ сами определят кога да започне гласуването

Първи обикновено започва Върмонт, а последни (вече в сряда българско време) от континенталните щати ще приключат изборния ден Монтана, Северна Дакота, Калифорния и Айдахо. След тях остават само намиращите се по на запад Хавай и Аляска.

Президентът на САЩ Барак Обама и помощниците му ще очакват разултатите от гласуването на президентските избори в родния град на президента - Чикаго.

Това съобщи вчера говорителката на предизборния щаб на Обама Джен Псаки. Тя каза, че в Чикаго президентът ще пристигне от Де Мойн, щата Айова, който ще е последната спирка в предизборната му кампания.

Днес Обама няма да има нужда да отиде до избирателната си секция, защото той гласува предсрочно още на 26 октомври.

В деня на изборите той смята да поиграе баскетбол

с приятели и сътрудници от щаба. Това е нещо като традиция, тръгнала от минали избори, в които е участвал, включително първични. Когато резултатите от изборите станат известни, Обама ще се обърне с реч към сънародниците си.

Вчера в програмата на Обама бяха Уисконсин, Охайо и Айова - някои от така наречените спорни щати, където силите на републиканците и демократите са приблизително изравнени и където има колебаещи се избиратели.

Говорителката на предизборния щаб на Обама каза, че в секциите, където е имало предсрочно гласуване, данните сочат, че Обама побеждава и в трите щата - Айова, Охайо и Уисконсин. По думите на Псаки там Обама води с 15-25%.

Самият Обама е убеден, че решаваща за тазгодишните избори ще е избирателната активност. В интервю за популярна сутрешна програма той каза, че преди четири години е имало невероятна избирателна активност, че хората са били въодушевени от съзнанието, че се прави история.

Трябва да запазим постигнатите завоевания и да вървим напред, призова Обама.

Кандидатът на републиканците

Мит Ромни реши да не прекратява агитационната си кампания

дори днес, в деня на изборите. Вчера от предизборния му щаб съобщиха, че той ще говори пред свои привърженици в два важни "колебаещи се" щата - Охайо и Пенсилвания.

Вчерашният ден бе най-напрегнатият в кампанията на Ромни. Сутринта той говори във Флорида, имаше срещи във Вирджиния, Охайо и Ню Хемпшър. За финална проява бе избран Манчестър, щата Ню Хемпшър. От щаба на Ромни казаха, че днес той ще отиде също така в Кливланд, Охайо, и в Питсбърг, щата Пенсилвания.

Според някои аналитици Ромни вероятно ще повтори тактиката на Обама от предишните президентски избори, когато речта в Индиана, произнесена в деня на изборите, му помогна да получи гласовете на членовете на избирателната колегия от този щат, който по принцип гласува за републиканците.

Ромни ще гласува днес със съпругата си Ан в град Белмонт, Масачузетс. От 2003 до 2007 той е бил губернатор на този щат, чиито жители традиционно подкрепят демократите. Ромни ще чака резултатите от гласуването в Бостън.

Надпреварата за Белия дом между Обама и Ромни продължава да е

много оспорвана в четири от ключовите щати,

от които може да зависи резултата от днешните избори, показват резултатите от проучване на общественото мнение на Ройтерс/Ипсос, разпространени в навечерието на изборите.

Обама запазва преднината си от 4% в Охайо и по-малка преднина във Вирджиния и Колорадо, докато Ромни води с 1% във Флорида.

В Охайо, може би най-важния за изборите щат, президентът има подкрепата да 50% от анкетираните, а Ромни - на 46%. Ден по-рано подкрепата за Обама там бе 48%, а за Ромни - 44%.

Във Вирджиния за Обама са 48% от потенциалните избиратели, а за Ромни - 46%.

В Колорадо Обама също има 48% подкрепа, а Ромни - 47%.

Ромни има лека преднина във Флорида, където за него казват, че ще гласуват 48% от избирателите. За Обама казват, че ще гласуват 47%.

Всички резултати са в рамките на допустимата статистическа грешка, отбелязва Ройтерс.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 24 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 42 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 час

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 1 час

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 2 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 2 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност