Дянков: Изкуствено отлагат фалита на Гърция
Симеон Дянков   
Източник: БГНЕС

Банкрутът на Гърция се отлага по политически причини.

Това заяви финансовият министър Симеон Дянков пред БНТ днес.

Това, че на Гърция не бе отпуснат очакваният транш от 8 млрд. евро, е лоша новина, добави той.

След 10 дни ще отиде в Гърция нова група от ЕК да проверят как вървят нещата, но вече има реален шанс Гърция да не си получи парите, защото изостават в изпълнението на условията, заяви Дянков.

Той каза още, че на срещата си във Вроцлав финансовите министри от ЕС са отстоявали решението, че трябва твърдо да се действа, за да разберат държавите, които са харчили повече, че сега е времето за финансова дисциплина.

"Втората тема във Вроцлав беше, че Гърция има огромен заем, същото се отнася и за Испания, Португалия. Говорим непрекъснато как Гърция да си плаща лихвите, които се увеличават непрекъснато, както и главницата се увеличава непрекъснато.

"Основната тема на стабилността на финансовите пазари е главницата. Това, което се прави в компаниите и държавите с големи дългове е частично преструктуриране", каза Дянков.

"Единственият изход е да бъде преструктуриран дългът на Гърция, т.е. кредиторите й да намалят главницата. Ако това не се случи, Гърция непрекъснато ще бъде в рецесия", заяви още той. 

"Ако не се реши този проблем, все повече икономики особено в Западна Европа, започват да се забавят и от това, че не може да се реши гръцкият проблем, започва забавяне в икономиките на Западна Европа. Те очакват през третото и четвъртото тримесечие да са с много по-лоши резултати", категоричен бе финансовият министър.

Евентуален фалит на Гърция засяга цяла Европа. Много силно ще бъдат засегнати френските банки, които са големи кредитори на Гърция. Затова всички чакат от някъде да се появи изход, решение.

Рецесия в България няма да има нито тази, нито следващата година,

заяви Дянков. Може би от първото тримесечие на следващата година при нас ръстът няма да е около 5%, а може би ще е 3-4%, затова и при нас сигурно ще има забавяне, заради забавянето в Западна Европа, добави той.

България няма как да не е ощетена от забавянето на икономиките в Западна Европа, каза още министър Дянков.

Той добави, че от сектор сигурност ще се дръпнат пари, за да влязат в социалните сектори.

"Вече сигурността на една държава зависи от финансовата й дисциплина, от социалната сфера, образование, здравеопазване.

Сигурността на една страна се определя не от това колко оръжия има и колко хора са подслушвани, а от това колко хора имат добра работа, колко хора могат да получат добро образование и да са здрави", категоричен бе Дянков.

"Данъците няма да ги вдигаме, но ще се опитаме да направим по-трудни ДДС измамите в някои сектори", заяви Дянков и добави, че ще има възможност за увеличаване на доходите за социално най-слабите някъде през другата година.

"НАП ще навакса това, което те като данъци не са си изпълнили плана. Това, което се събра като недостиг в НОИ, което ще бъде около 250-300 млн. лева, те едва ли ще успеят да се справят и да наваксат, а митниците си вършат добре работата", подчерта Дянков.

Той каза, че Бисер Петков е голям професионалист. "Радвам се, че той е новият шеф на НОИ. Смятам, че това ще доведе до модернизация в тази система от гледна точка и на услуги за гражданите, нещо, което не е ставало от десетилетия в НОИ", заяви още Симеон Дянков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 1 час

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 3 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 3 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 4 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 5 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 6 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа