Американският дипломат Крис Стивънс пристигна в Бенгази, където започна разговори с представители на Преходния национален съвет на Либия, съобщи говорителят на Държавния департамент Марк Тонър пред журналисти във Вашингтон.
Тема на разговорите са хуманитарната помощ и "демократичните аспирации" на опозицията, настояваща за оставката на Муамар Кадафи.
Като цяло Крис Стивънс трябва
да се "запознае" с Преходния национален съвет,
да установи по-тесни контакти, да обсъди въпроси, свързани с оказването на помощ на опозицията в Либия, добави Тонър.
САЩ още обмислят възможността да признаят Преходния нацоинален съвет за легитимен събеседник. Франция, Катар и Италия вече признаха съвета.
Междувременно лидерът на либийските бунтовници Абдел Фатах Юнис обвини НАТО, че реагира прекалено бавно, изтъквайки, че ако алиансът "не върши работата си както трябва", ще повдигне въпроса пред Съвета за сигурност на ООН, предаде агенция Ройтерс.
Юнис говори на пресконференция в Бенгази.
Според него това поведение на НАТО дава възможност на силите, лоялни на Муамар Кадафи, да напредват и всеки ден да убиват хора в контролирания от бунтовниците град Мисрата.
НАТО действа много бавно и позволява на силите на Кадафи да напредват, каза той.
НАТО се превърна в проблем за нас,
заяви Юнис.
Американските военновъздушни сили са харчили по 4 млн. долара на ден за около 50 бойни самолета и почти 40 самолети цистерни, както и за муниции, използвани за операцията в Либия, съобщи Асошиейтед прес.
Секертарят на ВВС Майкъл Донли съобщи пред репортери, че военновъздушните сили са изхарчили до момента 75 млн. долара за операцията.
Той посочи, че решението на САЩ да прекратят участието си във въздушните удари в конфликта ще намали разходите, но не каза с колко.
Донли каза, че ВВС са похарчили около 50 млн. долара във връзка с катастрофалното земетресение в Япония, от тях 40 млн. долара за евакуирането на 5000-6000 американци.
Общите разходи на САЩ за въздушните удари в Либия са били 550 милиона долара допълнително.