Това е един манипулиран разговор, каза Искра Фидосова, съпредседател на парламентарната група на ГЕРБ, в интервю за Би Ти Ви тази сутрин по повод огласения телефонен разговор между нея и директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов, който стана повод за коментари, че Фидосова лобира за назначения в митниците.
"На много места в изнесения в публичното пространство разговор липсват цели изречения или са добавяни думи. Взети са изречения от други разговори, аз съм водила десетки разговори с Танов", каза тя.
В интервю за Би Ти Ви през уикенда митничарят Антоан Рафаилов отрече да познава Фидосова и каза, че никога не е говорил с нея. За Рафаилов се твърди, че е човекът, за когото Фидосова ходатайлствала да оглави митницата в Лом. Лидерът на ГЕРБ в Лом също отрече да е лобирал за някакво назначение на Рафаилов, който не бил член на управляващата партия.
Фидосова обясни, че е попитала Ваньо Танов за конкурса, защото е областен ръководител на партията в Монтана, а е получила сигнали за корупционни практики от шефа на митниците в Лом, който и досега е такъв.
"Попитах го едва след като беше минал конкурсът. Мои избиратели се интересуваха от шефа на митницата в Лом", каза Фидосова.
"Основният въпрос е кой и защо разпространява всичките тези записи и какво цели с тях. Всичкото, което чух в разговора, е монтаж. Половината от разговора е заглушен", категорична бе Искра Фидосова.
В интервю за БНТ тази сутрин министърът на транспорта и съобщенията Александър Цветков каза, че подкрепя искането
да бъдат проверени мобилните оператори
Комисията за регулиране на съобщенията трябва да контролира дали мобилните оператори не са замесени в скандала с подслушването на политици и висши държавни служители, коментира Цветков.
Според него може да се касае за нарушение на отделни служители на компании за мобилни услуги.
"Тези атаки са свързани с прекратяването на редица корупционни практики, на спирането на много кранчета. Разбира се, това не прави щастливи тези, които досега са се облагодетелствали и тези, които досега са стояли на тези кранчета. Нормално е човек да си създаде много врагове, когато провежда такава политика", каза още министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Проблемът с подслушванията е много сериозен,
в държавата започва подход за контрол, който трудно може да се обясни на европейските ни партньори, коментира в интервю за БНР евродепутатът от Синята коалиция Надежда Нейнски, бивш външен министър.
Нека да си припомним, че с идването на ГЕРБ на власт беше ликвидиран органът за контрол на СРС-та, подменен с парламентарна комисия, която няма как да контролира, по мнението на специалисти, над 10 хил. СРС-та в цялата страна, подчерта Нейнски.
"Този факт създава подозрение, че се търси от страна на изпълнителната власт освобождаване от контрол, който е легитимиран от ЕС. Всеки може да бъде подслушан и това повдига въпроса за какво се провежда подслушването, това е въпрос, по който ясно трябва да се произнесе държавата", категорична бе Надежда Нейнски.
Очаквам главният прокурор да излезе с категорично становище относно това законно ли е подслушването, как ще се действа относно съдържанието на подслушването, заяви Нейнски.
"Във Великобритания за миналата година от съда са разрешени 400 подслушвания. Къде са 400, къде са 10 хил., можем да си направим изводите какво става в България", каза още Надежда Нейнски.